Vojtěch promluvil o možné revakcinaci: ministr řekl, jestli Česko má dostatek vakcín a jak se situace vyvýjí

Část odborníků je přesvědčená, že imunita po očkování proti koronaviru vydrží minimálně rok. Další naopak říkají, že by se třetí dávka měla začít aplikovat již na podzim, hlavně u starších lidí. Nemohou se ale dohodnout na tom, jestli Česko dokáže získat kolektivní imunitu. Ani ministerstvo zdravotnictví zatím nemá přesné informace. Informuje o tom web zivotvcesku.cz.

Očkování proti koronaviru / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Současná data ukazují, že očkování je účinné minimálně jeden rok, možná i výrazně déle,“ prohlásil virolog Jiří Černý s tím, že riziko představují mutace, které by mohly očkování obcházet. To by znamenalo, že by se musela populace přeočkovat novou vakcínou.

Další odborník Michal Křupka si také myslí, že další dávka vakcíny by spíše měla pokrývat nové varianty covid-19 než obnovit imunitu.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: youtube.com

Dle dalších expertů by se měla zjistit hladina protilátek u lidé, kteří vakcínu dostávali jako první. Hlavně se to týká seniorů. Následně by se měla zahájit revakcinace již na podzim.

Ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch neví, kdy by se další vlna vakcinace měla konat. „Zatím neexistuje validní mezinárodní studie či data, ze kterých bychom mohli vycházet, zda-li by to mělo být po roce či podobném období,“ řekl Vojtěch a dodal, že imunita po očkování údajně může vydržet i několik let.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdůraznil, že ministerstvo bude situaci sledovat a a zatím žádné termíny nemá. Pokud ale k tomu dojde, vakcíny Česko má objednané a s tím problém dle slov Vojtěcha nebude.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Výrobci vakcín již uvádějí, že jejich látky jsou velice účinné a imunita by měla být trvalá. Až celoživotní může být u lidí, kteří nemoc prodělali a následně se naočkovali.

PSALI JSME: PIRÁTI BYLI KRITIZOVÁNI ZA PLAKÁT, NA KTERÉM JAKUB MICHÁLEK S LASEM LOVÍ KORUPČNÍKA: TO VYVOLALO BOUŘLIVOU REAKCI NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

PŘIPOMÍNÁME: “LODIČKA ŠLA KE DNU”: VÁCLAV KOPTA PROMLUVIL, JAK PŘIŠEL O SVOU OBLÍBENOU LOĎ

Share