Vláda rozhodla o snížení slevy jízdného pro seniory a studenty: kolik si nově budou muset připlatit tyto kategorie

Vláda Petra Fialy rozhodla, že se jízdné pro seniory a studenty prodraží již od 1. dubna. Uspořit by se tak mělo kolem 1,9 miliardy korun. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Místo 75 procent nově sleva bude činit pouze 50 %. Na slevách stát ale stejně plánuje utratit téměř 4 miliardy korun.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

„Poloviční sleva jízdného je stále pro využívání veřejné dopravy atraktivní a zároveň znamená nezanedbatelnou úsporu ve státním rozpočtu,“ prohlásil ministr dopravy Martin Kupka.

Důvodem pro snížení slevy je obrovský státní dluh. Ministr také vytkl předchozí vládě, že v rozpočtu založila pouze malou část na pokrytí slevy a neřekla lidem, že by musela slevy také snižovat nebo ještě více zemi zadlužovat.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Kupka ovšem uvedl, že nově sleva bude přístupná pro invalidy 3. stupně, kteří dosud neměli na ni nárok.

Rozhodnutí vlády o snížení slev se ale nelíbí Spolku pro ochranu žen, který varuje před zvyšováním nákladů na studium, což může vést k nárůstu sociálně motivované prostituce vysokoškolaček.

Kabinet také zkritizoval exministr dopravy Karel Havlíček, který na Twitteru napsal, že pětikoalice mohla ušetřit 2 miliardy korun, kdyby ukončila podporu solárních investorů. Místo toho sáhla na jízdné.

PSALI JSME: HELENA VONDRÁČKOVÁ UKÁZALA NOVÉHO ČLENA SVÉ RODINY: „VYŽADUJE OD NÁS VEŠKEROU POZORNOST“

PŘIPOMÍNÁME: „VAKCÍNY JSOU IMUNOLOGICKY ZASTARALÉ“: ZDENĚK HOSTOMSKÝ NEPOVAŽUJE ZAVEDENÍ POVINNÉHO OČKOVÁNÍ V SOUČASNÉ DOBĚ ZA SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ

Share