Ladislav Dušek předpokládá, že skutečný počet nových nakažených může být i 100 tisíc za den: podle statistik byl nárůst velmi rychlý

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek předpokládá, že skutečný počet nakažených za den může být dvakrát až třikrát větší, než je vidět ve statistikách. Například v úterý laboratoře odhalily téměř 28,5 tisíce případů nákazy koronavirem. Informuje o tom server Novinky.cz.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Proto si myslí, že skutečný počet nakažených byl v posledních dnech o několik desítek tisíc vyšší. Mluvil o tom na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

„V této zemi zřejmě jede vlna, která přináší 100 tisíc nově nakažených denně,“ řekl Ladislav Dušek. Dodal, že počet pozitivně testovaných v následujících dnech by mohl dosáhnout 40 tisíc denně, to by bylo vidět ve statistikách.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V úterý podstoupilo PCR testy více než sto tisíc lidí. Dalších asi 27 tisíc lidí využilo k testování antigenní testy. Celkový počet nakažených byl v úterý 28 469, což je nejvyšší počet nakažených za den za celé období epidemie v Česku.

Důvodem prudkého nárůstu počtu nově nakažených a také těch, kteří se nakazili opakovaně, je nová mutace koronaviru omikron. Tato varianta viru je nakažlivější a může obejít imunitu. Čísla v prvních dnech týdne v porovnání s předchozím týdnem prudce vzrostla.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Podle odborníků současná testovací kapacita umožní zachytit zhruba až 50 tisíc pozitivních výsledků denně. Říkají, že existují různé modely vývoje událostí a počítání počtů nakažených a podle nich by toto číslo mohlo na vrcholu dosáhnout až 200 tisíc.

Laboratoře by proto měly být připraveny na prudký nárůst nakažených lidí.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob řekl, že nyní kapacita odběrů činí 160 tisíc PCR testů za den. Dodal, že pokud bude potřeba, tak by mohla být tato kapacita navýšena.

PSALI JSME: „NEPŘIJÍMÁME POKUSY O ROZDĚLENÍ EVROPY“: ŠÉFKA EVROPSKÉ KOMISE VAROVALA, ŽE ZAČÍNAJÍ NEKLIDNÉ ČASY

PŘIPOMÍNÁME: „BEZPEČNOST NAŠEHO KONTINENTU VYŽADUJE STRATEGICKÉ PŘEZBROJENÍ“: MACRON VYZVAL EVROPSKÉ ZEMĚ K OTEVŘENÉMU DIALOGU S RUSKEM

Share