Většina stran chce po volbách zvýšit minimální důchod: jakou by mohla být minimální penze a co ještě politici slibují seniorům

Většina politických sil, které mají šanci dostat se do Sněmovny, by chtěla zvýšit minimální důchody. Mnozí z nich předpokládají, že minimální důchod by měl být alespoň 10 tisíc Kč. Vyplývá to z programů většiny stran, hnutí a koalic. Informuje o tom ČTK.

Celkem v Česku pobírají starobní důchod zhruba 2 miliony a 400 tisíc lidí. Vyplácení důchodů představuje zhruba třetinu výdajů státního rozpočtu.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

A tato část ve státním rozpočtu se neustále zvyšuje. Dalším velkým problémem současného důchodového systému je stárnutí společnosti.

O důchodové reformě ve svých programech psala ČSSD, hnutí SPD a Přísaha a koalice SPOLU (ODS, TOP09, KDU-ČSL). Koalice Pirátské strany a hnutí STAN o reformě nepíše, ale hovoří o změnách v této oblasti.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve své nové knize napsal o nutnosti důchodové reformy, neupřesnil však, jak by to vypadalo.

Koalice Pirátů a STAN, koalice SPOLU, ČSSD, KSČM a hnutí SPD hodlá zavést minimální důchod. Sociální demokraté tvrdí, že minimální důchod by měl činit 28 % průměrného platu, tedy zhruba 10 tisíc Kč.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Piráti spolu se Starosty hovoří zhruba o stejné částce a předpokládají zvýšení i na 30 % průměrné mzdy, což nyní odpovídá 10,7 tisíce Kč.

Zástupci koalice SPOLU také chtějí navázat minimální penzi na průměrný plat. Hnutí SPD předpokládá, že minimální důchod by mohl dokonce dosáhnout úrovně minimální mzdy, tedy 15,2 tisíce Kč. V březnu 2021 byl průměrný důchod zhruba 15,3 tisíce Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Piráti a starostové hodlají zajistit zvýšení důchodů zvýšením efektivity fungování státu a díky „zefektivnění daní“. Sociální demokraté tvrdí, že garantovaný důchod by měl být vyplácen z daní. Použít na výplatu důchodů peníze z daní hodlá také KSČM.

Každá politická síla má také svůj postoj k valorizaci důchodů. Například komunisté navrhují valorizaci podle vývoje cen. SPD navrhuje zvýšit penzi všem o stejnou částku.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Sociální demokraté, SPD a koalice SPOLU navrhují také vyplácení bonusu za vychované děti. Proti zvýšení důchodového věku se vyslovili komunisté, sociální demokraté, SPD a hnutí Přísaha.

PSALI JSME: KLAUSOVI BYLA POTVRZENA POKUTA ZA NENOŠENÍ ROUŠKY: JAKOU ČÁSTKU MUSÍ EXPREZIDENT ZAPLATIT

PŘIPOMÍNÁME: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ ZAŘADILO DALŠÍ OBLÍBENOU TURISTICKOU DESTINACI K ZEMÍM S VELKÝM RIZIKEM NAKAŽENÍ KORONAVIREM: O JAKÝ STÁT SE JEDNÁ

Share