Klausovi byla potvrzena pokuta za nenošení roušky: jakou částku musí exprezident zaplatit

8 000 korun bude muset zaplatit exprezident Václav Klaus za to, že se loni pohyboval bez roušky u Obecního domu v Praze. Politikovo odvolání bylo odmítnuto, takže pokuta je nyní pravomocní. Advokát Klause Zdeněk Koudelka uvedl, že bývalý prezident podá žalobu proti verdiktu k Městskému soudu v Praze. Píše o tom web ceskenoviny.cz.

Původně pokuta činila 10 000 korun, ale následně byla o dva tisíce snížena, protože ministerstvo zdravotnictví nepřihlédlo přitěžující okolnosti.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Právník říká, že Klaus chce u soudu argumentovat svou žalobu tím, že pokuta mu byla uložená za porušení opatření, které následně soud zrušil. „Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ prohlásil Koudelka.

Klasu chce svým jednáním bojovat i za ostatní lidi, kterým pokuta byla uložena. Žaloba však nemá vliv na zaplacení pokuty, kterou politik zřejmě již uhradil.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

K porušení opatření došlo minulý rok 28. října, kdy Klaus měl projev během výročí vzniku Československa. Tehdy exprezident kritizoval vládní restrikce a neměl nasazenou roušku. Za to dostal pokutu 10 000 korun, ale s tím nesouhlasil.

Výše pokuty pak byla snížena, protože hygienická stanice nezjistila, že by Klasu někoho nakazil. Žalobu k soudu bývalý prezident bere jako protest k ochraně prav a svobod občanů.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Klaus také zdůraznil, že pokutu dostal za dvouminutový projev bez roušky. Navíc dle jeho slov nošení roušek nenařizuje žádný zákon.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ ZVEŘEJNIL PLÁN REVOLUCE V ČESKÉM ZDRAVOTNICTVÍ: PLATY PRO ZDRAVOTNÍKY JAKO V NĚMECKU A BONUSY PRO PACIENTY

PŘIPOMÍNÁME: DO ČESKA OPĚT DORAZÍ SILNÉ BOUŘKY: BUDOU PŘÍVALOVÉ DEŠTĚ, TAKŽE HROZÍ I POVODNĚ

Share