„Stále nejsme na vrcholu, jsme ve fázi vzestupné“: Roman Prymula komentoval současnou epidemickou situaci a vyjádřil se k tématu povinného očkování

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly současná vlna epidemie ještě nedosáhla vrcholu. Souhlasí také s návrhem budoucí vlády prodloužit vánoční prázdniny. Kromě toho zmínil, že pokud selžou současná opatření, bylo by možné uvažovat o zavedení povinné vakcinace pro některé skupiny občanů. Řekl to pro CNN Prima News.

Epidemická situace se stále zhoršuje. V úterý laboratoře odhalily přes 25 tisíc případů nákazy, ve středu přes 18 tisíc. K středě bylo v nemocnicích téměř 5,9 tisíce hospitalizovaných pacientů.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Stále nejsme na vrcholu, jsme ve fázi vzestupné, nedochází k poklesům,“ řekl Roman Prymula.

Podle něj nárůst čísel v posledním týdnu nebyl tak velký. Dodal, že exponenciální nárůst nyní není tak velký jako v minulých vlnách.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Domnívá se, že vláda nyní uplatňuje opatření, aby se země mohla v budoucnu vyhnout lockdownu. Dodal ale, že podobná opatření nejsou tak silná, aby mohla šíření viru zastavit.

Některé záměry budoucí vlády se však liší od názorů současného kabinetu. Například budoucí ministři nechtějí zavádět povinnou vakcinaci a také plánují vrátit PCR testy.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Díky tomu by lidé s negativním výsledkem testu mohli navštěvovat restaurace nebo využívat jiné služby.

Kromě toho chce budoucí vláda prodloužit vánoční prázdniny. Ty by začaly 20. prosince a trvaly do 3. ledna, tedy 17. prosince by byl poslední den letošního roku, kdy by žáci šli do škol.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula takový návrh hodnotil jako pozitivní. Vysvětlil, že během prázdnin by se snížil počet kontaktů, takže prodloužení prázdnin dává smysl.

„Určitě díky tomu dojde ke zpomalení epidemie,“ dodal Roman Prymula. Přesto má pochybnosti o tom, jak chce nový kabinet motivovat lidi k očkování.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Kandidát na šéfa resortu zdravotnictví Vlastimil Válek se vyslovil proti povinnému očkování a nechce lidi motivovat násilnou cestou.

Bývalý ministr zdravotnictví pochybuje, že by nyní podobný způsob fungoval normálně. Je skeptický vůči snahám přesvědčit odmítače vakcín, když už je to skoro rok, co probíhá očkování, nemělo by to velký efekt.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vyjádřil se i k tématu povinného očkování, které nyní projednává vláda. Podle jeho názoru je to velmi citlivé téma a přijetí takového opatření by bylo politické.

Myslí si, že pokud selžou současná opatření, bylo by možné uvažovat o zavedení povinné vakcinace pro určité skupiny lidí.

PSALI JSME: JIHOČEŠTÍ HYGIENICI SE ROZHODLI MOTIVOVAT K OČKOVÁNÍ POMOCÍ POZITIVNÍCH METOD: OSLOVILI SPORTOVNÍ KLUBY A SKIAREÁLY

PŘIPOMÍNÁME: „JSME PŘIPRAVENI NOUZOVÝ STAV VYHLÁSIT,“ UVEDL ANDREJ BABIŠ: VLÁDA BUDE O ZPŘÍSNĚNÍ OPATŘENÍ JEDNAT UŽ DNES

Share