Robert Plaga se domnívá, že nemá smysl otevírat školy, dokud nebude návrat žáků bezpečný a trvalý

Ministr školství Robert Plaga se domnívá, že školy je třeba otevřít, až bude jasné, že budou moci zůstat otevřené delší dobu. Zatím existuje možnost, že od začátku února začnou fungovat malotřídní školy. Dodal, že nyní otevření některých tříd bude záviset na posouzení vývoje epidemické situace ministerstvem zdravotnictví.

Robert Plaga uvedl, že nyní by si velmi mnoho Čechů přálo, aby se děti znovu vrátily do škol. Ale tento návrat by měl být bezpečný a bylo by dobré, kdyby se žáci mohli na prezenční studium vrátit na delší dobu.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Navíc by bylo dobré, aby už byly podmínky pro výuku po návratu normální, aby žáci vydrželi. Ministr řekl, že si to zatím může představit v pátém stupni jen u malotřídek.

Dodal, že nyní bude mnoho věcí, co se týká škol, hodně záviset na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Proto zatím není možné jmenovat mnoho konkrétních termínů.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Vláda ve středu večer bude projednávat změny protiepidemického systému PES. Předpokládá se, že tyto změny vstoupí v platnost od 1. února.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Podle nových změn by se někteří žáci mohli vrátit do škol v pátém stupni. Jde o malotřídky, žáky devátých tříd a žáky posledních ročníků středních škol.

Nyní fungují pouze speciální školy a mateřské školky a do lalic také chodí žáci prvních a druhých tříd ZŠ. Možná budou provedeny další změny.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný předpokládá, že opatření bude možné znovu aktualizovat někdy v polovině března.

Robert Plaga také míní, že pokud by se ve školách začalo používat takzvané kloktací testy na koronavirus, mohlo by se do lavic vrátit více dětí.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Pro realizaci testování ve školách ale bude hodně záležet na logistice a spolupráci mezi miniserstvem, územní samosprávou, centrálními složkami státu a možná i Ústředním krizovým štábem. V Česku je několik tisíc škol a nebude to jednoduché.

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK SE VYSLOVIL PROTI OTEVŘENÍ LYŽAŘSKÝCH STŘEDISEK: „TO NENÍ MOMENT NA OTEVÍRÁNÍ SJEZDOVEK,“ ŘEKL MINISTR VNITRA

PŘIPOMÍNÁME: PAVEL DLESK ZE SVATBY SE PUSTIL DO HUBNUTÍ: JAK NA TO REAGOVALA JEHO PARTNERKA ŠTĚPÁNKA

Share