„Pokud by účinnost vakcín významně klesla bylo by nutné vytvořit vakcíny druhé generace“: Prymula řekl, co může snížit účinnost proticovidových látek

Mutace koronaviru dostávají název podle místa, kde byly objeveny a v poslední době se tak Českem šířila britská mutace covid-19, která je o několik desítek procent nakažlivější než ta původní.

Mimo jiné existuje tzv. jihoafrická nebo brazilská mutace. Epidemiolog Roman Prymula uvádí, že v budoucnu může vzniknout mutace, na kterou vakcíny nebudou fungovat. Píše o tom web zivotvcesku.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„To je jistě riziko, které nelze určitě zanedbat a musíme ho brát v potaz,“ prohlásil odborník s tím, že nyní vysoká hladina protilátek je dostatečnou ochranou proti mutujícímu koronaviru.

To, že viry mutují je normální. Některé mutace v průběhu epidemie mizí, ale některé jsou silnější a zůstávají.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Mutace dokážou například umožnit viru snadněji se šířit či unikat protilátkám. Vir tak získává nové možnosti a tyto mutace vznikají nezávisle.

Prymula ovšem upřesnil, že ve vakcíně je několik desítek protilátek a nějaká z nich by měla na mutovaný vir zafungovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Pokud by účinnost vakcín významně klesla díky novým mutacím, bylo by nutné vytvořit vakcíny druhé generace,“ zdůraznil exministr zdravotnictví.

V populaci se nyní nejvíce šíří britská mutace koronaviru a v Česku byla zaznamenána poprvé 18. ledna.

PSALI JSME: BABIŠ SE TVRDĚ OPŘEL DO MINISTRA BLATNÉHO: NAPSAL MU 2 DOPISY A VYTKL NĚKTERÉ PŘÍSTUPY V BOJI S KORONVIROVOU EPIDEMIÍ

PŘIPOMÍNÁME: MILAN KUBEK SE DOMNÍVÁ, ŽE ZAVEDENÍ COVID PASŮ BUDE URČITĚ DOBROU ZPRÁVOU: PŘESTO PRÝ EXISTUJE JEDEN PROBLÉM

Share