Odborníci radí vládě, aby prioritou byly školy a aby byly otevřené: podle nich ale zatím není třeba rozvolňovat mnoho dalších opatření

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) uvedla, že epidemické ukazatelese snižují pomalu, a proto se snižuje i možnost rozvolnění mnoha opatření. Podle odborníků je nutné, aby prioritou vlády zůstalo otevření škol. Doporučili také ministrům, aby se chovali předvídatelně vůči veřejnosti. Informuje o tom web novinky.cz.

MeSES, jejíž vedoucím je epidemiolog Petr Smejkal, uvádí, že pokud jsou obecnou prioritou školy, je nutné striktně stanovit priority otevření všech úrovní škol.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Odborníci vysvětlili, že z dlouhodobého hlediska mohou být ekonomické a společenské ztráty podstatně větší než ztráty kvůli zavírání obchodů, služeb či sportu.

Také radí rozvolňovat opatření velmi opatrně a postupně, je žádoucí, aby byl interval dvou týdnů mezi vlnami rozvolnění, aby bylo možné posoudit důsledky.

Lidé s rouškami / Zdroj: gettyimages.com

MeSES doporučila kabinetu, aby nedělal nějaké velké a nečekané kroky. Jinak by to mohlo negativně ovlivnit veřejné mínění a důvěru vládě.

Také odborníci uvedli, že pomalý pokles čísel je nyní mimo jiné „důsledkem nepřijetí intenzivnějších opatření ve firmách a v průmyslu v období Velikonoc”.

Testování na koronavirus / Zdroj: youtube.com

Podle nich je nutné nechat testování na školách, ale v budoucnu nahradit antigenní testy PCR testy, které bude nutné provádět jednou týdně.

Kromě toho mluvili i o tématech možného zavlečení nových mutací viru ze zahraničí nebo výskytu lokálních ohnisek.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Radí předem připravit soubor opatření, která budou muset v těchto případech platit, a také, aby to byla taková opatření, která soud nebude moci zrušit.

PSALI JSME: „TO JE PROSTĚ ŠÍLENÉ, CO TADY PŘEDVÁDÍTE“ : SENÁTORKA NĚMCOVÁ TVRDĚ ZKRITIZOVALA MINISTRA ARENBERGERA

PŘIPOMÍNÁME: „VĚK BYCH UŽ NA TO URČITĚ MĚLA“: ZPĚVAČKA ŠÁRKA VAŇKOVÁ PROMLUVILA O MIMINKU

Share