„Neutrácejte, šetřete“: odcházející guvernér České národní banky Jiří Rusnok radí lidem, jak přežít vysokou inflaci

Jiří Rusnok, který nyní končí ve funkci guvernéra České národní banky promluvil o tom, jak se může vyvíjet inflace a příčiny aktuálního zdražování. Zmínil se také o zvýšení základní úrokové sazby na 7 %, které projednávala rada ČNB. Informuje o tom ČT24.

Rusnok říká, že se během jednání jeho účastníci trochu hádali, ale nebylo to nějak dramatické. Zvýšení základní úrokové sazby podpořilo 5 ze 7 členů rady.

Jiří Rusnok / Zdroj: youtube.com

Tento krok by měl lidem ukázat, že inflace nebude pokračovat neomezeně dlouho. „Neutrácejte, šetřete. Raději si ten výdej rozmyslete,“ radí Rusnok Čechům s tím, že pak banky budou moci aspoň částečně zvýšit vkladové úroky.

Odborník je přesvědčen, že některé nákupy lze odložit. Rusnok dodává, že inflace je nyní bezprecedentní a dalším problémem, kterým se ekonomové musí zabývat je to, že máme vlastní měnu.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odcházející guvernér podotkl, že Evropa není připravená na zastavení dodávek plynu a ropy z Ruska. Pokud se to stane, dle jeho slov nás čekají minimálně dvě těžké zimy.

Rusnok říká, že inflace začne zpomalovat ke konci roku a v příštím roce by se Česko mělo vrátit zpátky přibližně k inflaci 2 % ročně.

Jiří Rusnok / Zdroj: youtube.com

Odborník dodává, že zboží je nyní často předražené a podnikatelé možná zkouší, co lide unesou po koronavirové krizi. Rusnok předpokládá, že obchodníci si myslí, že lidé během té doby našetřili a mají peněz dost.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ TVRDĚ ZKRITIZOVAL PROJEV PETRA FIALY: CO PŘEDSEDA HNUTÍ ANO PREMIÉROVI VYTKL

PŘIPOMÍNÁME: OLGA RICHTEROVÁ PROMLUVILA O DŮCHODOVÉ REFORMĚ: ŘEKLA, CO JE PRO DŮCHODOVÝ SYSTÉM DŮLEŽITÉ A CO SE MŮŽE ZMĚNIT

Share