Olga Richterová promluvila o důchodové reformě: Řekla, co je pro důchodový systém důležité a co se může změnit

O důchodové reformě politici v posledních letech často mluvili, ale nyní chce vláda tuto reformu provést. Například by se mohla zvýšit solidární část důchodu, což by znamenalo výhodnější valorizaci pro ty lidi, kteří pobírají nižší penze. V rozhovoru pro server Českédůchody.cz to řekla místopředsedkyně dolní komory Parlamentu Olga Richterová (Piráti).

Letos na podzim dojde ke třetí valorizaci důchodů, bude to druhá mimořádná valorizace, důvodem je vysoká inflace. Průměrný důchod se v tomto roce zvýší o zhruba 2600 Kč. Některým důchodcům se nelíbí, že se zvýší zásluhová část důchodů a že zvýšení bude procentní.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

To znamená, že vyšší penze se zvýší výrazně více než nižší penze. Náklady na potraviny, bydlení nebo naenergie však vzrostly všem lidem téměř stejně. To se stává problémem především pro lidi s nižšími příjmy, včetně občanů, kteří pobírají nízké důchody.

Olga Richterová uvedla, že nyní politici diskutují o možné změně valorizačního mechanismu. To by se mohlo týkat jak mimořádné tak i řádné valorizace.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

„I připravovaná důchodová reforma, na které se podílíme, počítá s vyšší solidární částí, která zvýší valorizaci především nízko a středně příjmovým důchodcům,“ řekla pro Českédůchody.cz Olga Richterová. Diskutuje se také o tématu tzv. doplatku k valorizaci.

Dodala, že důležité je, aby byl důchodový systém v budoucnu finančně udržitelný. Podle ní je nutné, aby důstojné penze měli současní důchodci i budoucí důchodci.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Hnutí ANO navrhlo vyplatit seniorům jednorázový příspěvek ve výši 6 tisíc Kč. Místopředsedkyně Sněmovny k tomu ale nevidí důvod, protože letos budou důchody valorizovány třikrát.

Dodala, že občané mohou žádat stát o příspěvky, je to cílená pomoc. Například lidé mohou požádat o příspěvek na bydlení, pokud pro ně tyto náklady jsou vysoké.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Navíc podle ní bude brzy zjednodušen formulář, který musí vyplnit člověk, který chce požádat o příspěvek na bydlení. Požádat stát o pomoc bude proto brzy jednodušší.

PSALI JSME: VLÁDA BUDE PODPOROVAT OBČANY A FIRMY: JOZEF SÍKELA ŘEKL, JAK VLÁDA HODLÁ POMOCI DOMÁCNOSTEM

PŘIPOMÍNÁME: MIMOŘÁDNÝ PROJEV PETRA FIALY: O ČEM MLUVIL PREMIÉR A JAK NA TO REAGOVALA OPOZICE

Share