Vláda bude podporovat občany a firmy: Jozef Síkela řekl, jak vláda hodlá pomoci domácnostem

Ve středu se konalo zasedání vlády, ministři mluvili o energetických tarifech. Důležitým tématem bylo také naplňování zásobníků plynu a ropy. Zástupci vlády na tiskové konferenci řekli, jak hodlají podpořit domácnosti, které byly zasaženy vysokými cenami energií. Informuje o tom web TN.cz.

Šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) řekl, jak vláda hodlá pomoci domácnostem. Představil soubor opatření, který se nazývá válečný balíček. Stát také plánuje pomoci některým firmám a živnostníkům.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Na tuto pomoc chce vláda vyčlenit 66 miliard Kč. Tyto peníze by měl stát občanům vyplatit skrze tarify jako slevy na energie. Různé domácnosti budou mít různé slevy.

Například sleva pro domácnosti, které využívají pouze elektřinu, může dosáhnout 11 tisíc Kč. Sleva pro domácnosti, které topí plynem může dle ministra průmyslu a obchodu dosáhnout až 15 tisíc Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tyto slevy budou vypláceny automaticky, takže se občané nebudou muset nikam hlásit. Kabinet ale zatím vytvořil pouze rámec pro slevy, jejich výše bude určena dle dalších nařízení vlády.

Kromě toho chce vláda pomoci i těm domácnostem, které jsou napojené na teplárny. Stát ale nebude kompenzovat vysoké ceny energií pro chaty a chalupy. Nebude se to týkat ani nabíjení elektromobilů.

Jozef Síkela / Zdroj: tv.blesk.cz

Ministři hodlají také zrušit poplatek za obnovitelné zdroje. Lidé by za to nemuseli platit do konce roku 2023. Na to kabinet plánuje vyčlenit 27 miliard Kč.

Jozef Síkela také zmínil, že Česko se nyní snaží naplnit plynové zásobníky. Podle něj zásobníky zemního plynu už jsou nyní naplněné z víc než šedesáti procent. Ministr upřesnil, že jde o 2,2 miliardy metrů krychlových.

Gazprom / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„V krajním případě bychom vydrželi minimálně do ledna,“ uvedl Jozef Síkela. Řekl také, že byla přijata opatření, která by umožnila prodloužit používání tohoto plynu.

Česká vláda se snaží zbavit energetické závislosti na Ruské federaci. Podle ministrů je nyní ČR v energetické válce. Kabinet se navíc snaží omezit vliv Ruska na českou jadernou energetiku.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Jozef Síkela dodal, že tato opatření pomohou všem, ale je třeba počkat, až se efekt těchto opatření projeví. Podle něj nyní ministři napravují nebezpečnou politiku předchozího kabinetu.

PSALI JSME: BIDEN PROHLÁSIL, ŽE VÁLKA NA UKRAJINĚ JE SOUTĚŽÍ O VYTRVALOST MEZI EU A RUSKEM A ŘEKL, NA CO BY SE MĚL SVĚT PŘIPRAVIT

PŘIPOMÍNÁME: DOŠLO K OSTRÉ VÝMĚNĚ NÁZORŮ MEZI BABIŠEM A HORVÁTHEM: EXPREMIÉR OZNAČIL SVÉHO OPONENTA ZA „PUCFLEKA“ GAZDÍKA

Share