Nemocnice dokázaly i přes koronavirovou epidemii skončit minulý rok se zisky: co to umožnilo a proč se do oboru hlásí více zájemců

Minulý rok většina nemocnic ukončila hospodaření v zisku i přes koronavirovou pandemii. Pokles produkce totiž byl nahrazen kompenzační úhradovou vyhláškou za pacienty s koronavirem, které v nemocnicích byly léčeny. V tomto roce zdravotnická zařízení jsou opatrnější, protože se neví, jestli letos také kompenzaci dostanou. Informují o tom ceskenoviny.cz.

Nemocnice / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nemocnice ve hlavním městě byly pandemií velmi zatížené, ale nakonec finančně a personálně ustály. I když některé nemocnice mají ztráty, jejich existenci to neohrozí. „Jsme aktuálně v dobré finanční kondici, protože zálohy od zdravotních pojišťoven chodí v dostatečné výši,“ uvádí zástupce Všeobecné fakultní nemocnice.

Poměrně dobrou situaci hlásí i Nemocnice Na Homolce. Ztráty z jara minulého roku zařízení dokázalo nahradit úhradovou vyhláškou, nasazením personálu a organizačním změnám.

Nemocnice / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pro tento rok se ale zatím neví, jak kompenzace budou vypadat a v tuto chvíli trvají dohodovací řízení. Ekonomická situace nemocnic proto bude záležet od jejich výsledků.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Není také jasné, jakou kompenzaci dostanou nemocnice za tzv. elektivní péči. Jsou to plánované zákroky a mají velký vliv na hospodaření zdravotnických zařízení. Zatím byly kompenzovány právě úhradovou vyhláškou.

Díky tomu například FN Olomouc loni zaznamenala zisk 380 milionů korun. Přes 200 milionů také získala českobudějovická nemocnice.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jak se ale ukázalo i přes velkou zátěž nemocnic, do zdravotnických oborů se začalo hlásit více lidí. Důvodem mohou být vyšší platy a prestiž, kterou obor v tomto roce získal.

PSALI JSME: JAK NA CERTIFIKÁT O OČKOVÁNÍ, TESTOVÁNÍ ČI PRODĚLÁNÍ KORONAVIROVÉ NÁKAZY: NA MINISTERSTVU ZDRAVOTNICTVÍ UVEDLI, V JAKÝCH ZEMÍCH BUDOU TYTO DOKLADY PLATIT

PŘIPOMÍNÁME: METEOROLOGOVÉ VARUJÍ, ŽE BOUŘKY BUDOU V SOBOTU A NEDĚLI SILNĚJŠÍ, NEŽ SE PŘEDPOKLÁDALO: KTERÉ ČÁSTI ČESKA TO POSTIHNE NEJVÍCE

Share