Jak na certifikát o očkování, testování či prodělání koronavirové nákazy: na ministerstvu zdravotnictví uvedli, v jakých zemích budou tyto doklady platit

V Česku začínají platit dokumenty, které budou obsahovat informací o tom, jestli člověk byl očkován proti koronaviru, má negativní test či nemoc v předchozím období prodělal. Přehlédněte si aktuální informace o těchto certifikátech. Píše o tom web idnes.cz.

Potvrzení o vakcíně, testu či prodělání nákazy lze stáhnout z webu ocko.uzis.cz. Ke stažení certifikátu o očkování stačí číslo občanky a rodné číslo. Pro ostatní případy je potřeba elektronické identity.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

K tomu budete potřebovat bankovní identitu či občanku s čipem. Pak uvidíte výsledky posledního testu. Může se jednat o PCR test nebo antigenní.

Třetím typem certifikátu je potvrzení o prodělaní nákazy covid-19. Na certifikátech se uvádí jméno, příjmení a datum narození osoby, která si vyžádala.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud nemáte chytrý telefon, certifikát můžete získat v papírové formě v očkovacích a testovacích centrech. O tom, že jste koronavirus prodělali může doklad vystavit i váš praktický lékař.

Certifikáty také mohou získat cizinci, jenže k tomu použijí jiné údaje než číslo občanského průkazu. Postup je ale stejný.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Potvrzení o negativním testu platí od 48 do 72 hodin. Certifikát o tom, že jste nemoc prodělali je platný 180 dní od pozitivního testu. Po 22 dnech od prvního očkování začíná platit certifikát o vakcinaci.

Na ministerstvu zdravotnictví uvedli, že certifikáty platí v sedmi – Německu, Polsku, Rakousku, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku či Chorvatsku.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ostatní země zatím určují podmínky pro platnost těchto dokladů. Připravovaný covid pas by ale měl platit napříč všem zemím Evropské unie.

Podívejte se také, kam můžou cestovat děti bez testů.

https://twitter.com/JakubKulhanek/status/1400136601674604545

PSALI JSME: ŠPIDLA PROZRADIL, JESTLI SE ZÚČASTNÍ PODZIMNÍCH VOLEB: ZKRITIZOVAL HNUTÍ ANO, ŽE BLOKOVALO SCHVÁLENÍ DŮCHODOVÉ REFORMY

PŘIPOMÍNÁME: NÁVRAT DĚTÍ DO ŠKOL ZPŮSOBIL VELKÉ PROBLÉMY: PSYCHOLOGOVÉ ŘEKLI, PROČ ŠKOLÁCI TRPÍ DEPRESEMI A PSYCHÓZAMI

Share