Trump vyzval Čínu, aby zaplatila 10 bilionů dolarů jako odškodnění za koronavirus

Bývalý americký prezident Donald Trump prohlásil, že Čína by měla zaplatit „reparace“ za rozšíření koronaviru ve světě ve výši nejméně 10 bilionů dolarů, jak řekl v sobotu 5. června na sjezdu Republikánské strany Spojených států v Severní Karolíně. Projev vysílala televizní stanice C-SPAN.

Donald Trump / Zdroj: youtube.com

Řekl, že je načase, aby USA a zbytek světa požadovaly od Číny „odškodnění“ a odpovědnost. Vyzval také americké úřady, aby okamžitě podnikly kroky k uvalení „pevných 100%“ cel na veškeré zboží vyrobené v Číně.

Čína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Bývalý americký prezident opakovaně prohlásil, že je přesvědčen, že ČLR je zodpovědná za zahájení epidemie koronaviru, a uvedl to jako důvod svého rostoucího hněvu vůči Číně. Peking tato obvinění samozřejmě odmítá.

Donald Trump / Zdroj: youtube.com

20. května výbor pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů USA oznámil, že drží „nepřímé důkazy“ o tom, že z Wuhanského virologického institutu unikl nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Výbor citoval údaje týkající se nároku Číny z roku 2017. Čína tehdy uvedla, že laboratoř ve Wuhanu prováděla „nebezpečný výzkum koronavirů, aniž by dodržovala povinné bezpečnostní protokoly“.

Čína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Koncem března byla zveřejněna zpráva mezinárodního týmu odborníků WHO, který v lednu až únoru navštívil Čínu, aby prozkoumal původ koronaviru. Odborníci nemohli dospět k jednoznačnému závěru. Podle závěrečného dokumentu se za nejpravděpodobnější považuje přenos koronaviru mezi zvířaty a následně na člověka, nejméně pravděpodobný je vznik SARS-CoV-2 v laboratorních podmínkách.

Donald Trump / Zdroj: youtube.com

Matthew Pottinger, zástupce poradce dnes již bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedl 3. ledna, že pandemie koronaviru mohla vzniknout únikem z čínské laboratoře. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunyingová v reakci na to uvedla, že čínští vědci tyto informace opakovaně popřeli.

PSALI JSME: JAK NA CERTIFIKÁT O OČKOVÁNÍ, TESTOVÁNÍ ČI PRODĚLÁNÍ KORONAVIROVÉ NÁKAZY: NA MINISTERSTVU ZDRAVOTNICTVÍ UVEDLI, V JAKÝCH ZEMÍCH BUDOU TYTO DOKLADY PLATIT

PŘIPOMÍNÁME: PUTIN PROMLUVIL O SVÉM VZTAHU S MERKELOVOU

Share