„Nejde dosáhnout kolektivní imunity“: Roman Prymula uvedl, že i lidé, kteří byli očkováni, mohou být nakažliví

Podle epidemiologa Romana Prymuly je očkování nejsilnější zbraní proti koronaviru. Doporučil by to především lidem z rizikových skupin. Pokud jde o kolektivní imunitu, řekl, že dosažení tohoto cíle není možné, protože virus mohou přenášet i lidé, kteří dostali vakcínu. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima News.

Od začátku tohoto týdne se začal zvyšovat počet nakažených. Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích se ale zvýšil mírně, právě tam nyní leží 96 lidí.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog Roman Prymula říká, že všechny ukazatele jsou důležité, každý má svůj význam. Proto je také důležitým ukazatelem počet nakažených.

Vysvětlil, že pokud posuzujeme situaci z epidemiologického hlediska a ne z lékařského hlediska, pak člověk nemusí být nemocný, ale může přenášet virus.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Podle něj současná čísla nevypadají dobře, ale myslí si, že v Česku už lockdowny nebudou. Dodal, že je to jen začátek růstu počtu případů nákazy.

I kdyby se ale situace v budoucnu zhoršila, předpokládá, že by mohla být uplatněna lokální opatření, ale nikoli plošná.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula uvedl, že tato vlna by v Česku mohla být zhruba stejná jako ve Slovinsku. Žije tam asi 2 miliony lidí a nyní je tam zhruba 8 tisíc aktivních případů. V Česku žije asi 10,7 milionu lidí, počet aktivních případů se nyní pohybuje kolem 3 tisíc.

Epidemiolog vysvětlil, že situace by neměla být tak špatná jako v minulých vlnách. Už více než 5 milionů a 815 tisíc obyvatel Česka má dokončené očkování, navíc mnoho lidí prodělalo covid v minulosti, tedy mají určitou imunitu.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Nejde dosáhnout kolektivní imunity, protože i očkovaní jsou infekční. Pokud tu ale bude omezená cirkulace, nebudou vznikat mutace a pak už nebudeme žít v takové křeči,“ řekl Roman Prymula.

PSALI JSME: DUŠEK UVEDL, JAK SE MŮŽE VYVÍJET SITUACE S KORONAVIROVOU EPIDEMIÍ : ZDRAVOTNÍ STATISTICI MAJÍ PŘIPRAVENÉ TŘI SCÉNÁŘE

PŘIPOMÍNÁME: SLAVNÝ ROCKER VILÉM ČOK SLAVÍ 60. NAROZENINY: JAK HODLÁ OSLAVIT SVÉ KULATINY

Share