Podle epidemiologa Romana Prymuly je očkování nejsilnější zbraní proti koronaviru. Doporučil by to především lidem z rizikových skupin. Pokud jde o kolektivní imunitu, řekl, že dosažení tohoto cíle není možné, protože virus mohou přenášet i lidé, kteří dostali vakcínu. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima News.
Od začátku tohoto týdne se začal zvyšovat počet nakažených. Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích se ale zvýšil mírně, právě tam nyní leží 96 lidí.
Epidemiolog Roman Prymula říká, že všechny ukazatele jsou důležité, každý má svůj význam. Proto je také důležitým ukazatelem počet nakažených.
Vysvětlil, že pokud posuzujeme situaci z epidemiologického hlediska a ne z lékařského hlediska, pak člověk nemusí být nemocný, ale může přenášet virus.
Podle něj současná čísla nevypadají dobře, ale myslí si, že v Česku už lockdowny nebudou. Dodal, že je to jen začátek růstu počtu případů nákazy.
I kdyby se ale situace v budoucnu zhoršila, předpokládá, že by mohla být uplatněna lokální opatření, ale nikoli plošná.
Prymula uvedl, že tato vlna by v Česku mohla být zhruba stejná jako ve Slovinsku. Žije tam asi 2 miliony lidí a nyní je tam zhruba 8 tisíc aktivních případů. V Česku žije asi 10,7 milionu lidí, počet aktivních případů se nyní pohybuje kolem 3 tisíc.
Epidemiolog vysvětlil, že situace by neměla být tak špatná jako v minulých vlnách. Už více než 5 milionů a 815 tisíc obyvatel Česka má dokončené očkování, navíc mnoho lidí prodělalo covid v minulosti, tedy mají určitou imunitu.
„Nejde dosáhnout kolektivní imunity, protože i očkovaní jsou infekční. Pokud tu ale bude omezená cirkulace, nebudou vznikat mutace a pak už nebudeme žít v takové křeči,“ řekl Roman Prymula.
PŘIPOMÍNÁME: SLAVNÝ ROCKER VILÉM ČOK SLAVÍ 60. NAROZENINY: JAK HODLÁ OSLAVIT SVÉ KULATINY