Miloš Zeman uvedl, že Putin patří před válečný soud: „Když se změní situace, změní se i váš názor“

Podle prezidenta Miloše Zemana patří prezident Ruské federace Vladimir Putin před válečný soud. V minulosti vnímal Rusko a jeho vedení pozitivněji, ale nyní změnil názor, protože se zásadně změnila situace. Píšou o tom Novinky.cz.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Český prezident v rozhovoru pro ukrajinskou redakci Rádia Svobodná Evropa vysvětlil, že před invazí na Ukrajinu řada států vnímala Ruskou federaci dobře a chtěla s ní spolupracovat v ekonomické oblasti.

Podle něj se ale situace zásadně změnila na konci února, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. „Když se změní situace, změní se i váš názor,“ uvedl Miloš Zeman.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Hlava státu přiznala, že pro ni byla tato invaze velkým překvapením. V minulosti ale řekl, že anexe Krymu Ruskem byla „fait accompli“, to znamená, že to označil za hotovou věc.

Miloš Zeman řekl, že tehdy tato slova pronesl pro určité publikum a v určitém okamžiku (řekl to v roce 2017 ve Štrasburku). Vysvětlil, že nikdy nezpochybňoval nezákonnost jednání Ruska ohledně Krymu. Teď ale přiznává, že to možná znělo trochu nediplomaticky.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

K tomuto tématu dodal, že zatím nikdo nemluví o otázce, co bude s Krymem, pokud se ho Rusko nevzdá. Zeptal se, co v takové situaci udělá vedení Ukrajiny nebo Evropská unie se Severoatlantickou aliancí.

Současná situace dle jeho slov směřuje k „opotřebovávací válce”. Myslí si, že by to v budoucnu mohlo být vyřešeno diplomatickou cestou, ale až po ukončení bojů.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

„Jenže ono se zdá, že v současné chvíli jsme však diplomatickému smíru stále dost daleko,“ dodal Miloš Zeman.

PSALI JSME: MINISTR ZAHRANIČÍ JAN LIPAVSKÝ MUSEL DO IZOLACE: CO SE STALO

PŘIPOMÍNÁME: MINISTR IVAN BARTOŠ PROZRADIL, KDY BUDE PŘÍPRAVEN SPECIÁLNÍ TARIF NA ENERGII: VE SVAZU PRŮMYSLU A DOPRAVY ALE ZATÍM O TOM NIC NEVÍ

Share