Každý třetí Čech má nižší příjem než před rokem: jak ovlivnil příjmy lidí koronavirus a opatření proti němu

Agentura NMS Market Research provedla šetření pro Raiffeisenbank, které se týkalo příjmů českých občanů. Podle výsledků kvůli koronaviru a opatřením proti němu se finanční situace mnoha lidí v Česku změnila. Od září 2020 se příjmy snížily zhruba u každého třetího Čecha. Píšou o tom Novinky.cz.

35 procent dotázaných uvedlo, že nyní je jejich příjem nižší než v září 2020. V meziročním srovnání je to však prakticky stejný výsledek, loni o poklesu příjmů promluvilo 37 procent lidí.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zhruba 70 procent respondentů odpovědělo, že se nebojí přijít o práci, přičemž každý čtvrtý se toho rozhodně nebojí.

22 procent občanů se obává ztráty zaměstnání. 9 procent lidí kvůli koronaviru a omezením proti němu už přišlo o práci, v roce 2020 to bylo 7 procent.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Ačkoliv je počet lidí, kterým se během pandemie snížil příjem, vysoký, jejich obavy jsou kompenzovány výší rezervy v případě výpadku mzdy,“ řekla Petra Kopecká z Raiffeisenbank.

Pouze 35 procent lidí má finanční rezervy alespoň na 4 měsíce, v případě ztráty zaměstnání nebo jiných nouzových situací.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Každý čtvrtý, pokud přijde o práci, nebude mít dost peněz ani na jeden měsíc. Další čtvrtina lidí by mohla žít bez platu 2 až 3 měsíce. Zhruba 15 procent lidí by vydrželo jen jeden měsíc.

Psali jsme:„Jsem pyšný děda, už jsem na to čekal dlouho“: Slavek Boura prozradil, kdo mu zakázal, aby to ventiloval na sociálních sítích i s fotografiemi

PSALI JSME: BARTOŠ ŽÁDÁ VLÁDU, ABY UZNÁVALA VÝSKYT PROTILÁTEK PROTI KORONAVIRU: PIRATI TAKÉ NAVRHUJÍ PRODLOUŽIT HRAZENÍ TESTŮ A MAJÍ K TOMU ARGUMENTY

PŘIPOMÍNÁME: TOMIO OKAMURA ŘÍKÁ, ŽE PROTILÁTKY BY MĚLY BÝT DOKLADEM BEZINFEKČNOSTI: NA TOTO TÉMA DISKUTOVAL S MILOŠEM ZEMANEM

Share