Kabinet Fialy odmítl návrh SPD na zvýšení důchodů: co poslanci Tomia Okamury navrhují a proč nedostali podporu vlády

Kabinet Petra Fialy nepodpořil návrh SPD na zvýšení základní výměry penzí na 13 procent průměrné mzdy. To by vedlo k razantnímu zvýšení výdajů státu a peníze na to prý nejsou. SPD tímto způsobem chce reagovat na stále zvyšující se inflaci. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Premiér Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Návrh ve Sněmovně na zvýšení základní výměry důchody byl předložen ještě v červnu a šlo o navýšení o 3 procenta. Aktuálně tato hodnota činí 10 % průměrné mzdy, což je v tomto roce 3 900 korun. Pokud by návrh byl schválen výměra by stoupla na 13 % a důchody by se zvýšily přibližně o 1 170 korun od ledna.

Ve zprávě k návrhu se uvádí, že poslanci tímto způsobem chtějí pomoct především důchodcům, kteří mají nízké penze a jsou často osaměli. Mnohým z nich také hrozí exekuce či pád do příjmové chudoby.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Na jednání vlády ale návrh nenašel podporu a byl zamítnut. Dle ministrů to povede ke zvýšení výdajů na vyplacení důchodů a peníze ve státní kase na to nejsou. Stát by musel najít dalších 20 miliard korun, což v aktuální situaci není prý možné.

Kabinet ale dodal, že tuto situaci chce řešit v rámci důchodové reformy, která se připravuje. Mimo jiné ministři podotkli, že stát důchodcům pomáhá formou sociálních dávek, pokud to potřebují.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Návrh SPD ale stejně poputuje do Sněmovny a budou o něm rozhodovat poslanci. Opozice však nemá nadpoloviční většinu a s velkou pravděpodobnosti zákon schválen nebude.

PSALI JSME: „TO ASI ZASE NEPOCHOPILA“: PEKAROVÁ ADAMOVÁ A KALOUSEK SE NAVZÁJEM KRITIZUJÍ. DŮVODEM BYL ROZHOVOR ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI

PŘIPOMÍNÁME: CO HODLÁ MARIAN JUREČKA DĚLAT, AŽ S POLITIKOU SKONČÍ: MINISTR PROZRADIL, JAK S MANŽELKOU VYCHOVÁVAJÍ PĚT SYNŮ

Share