Epidemiolog Prymula prohlásil, že se vakcíny mohou měnit kvůli mutacím koronaviru: to by mohlo vést k přeočkování lidí, kteří vakcínu již dostali

Exministr zdravotnictví Roman Prymula pro ČTK uvedl, že mutace koronaviru budou mít vliv na účinnost vakcín a je možné, že bude potřeba přeočkovávat lidi upravenou vakcínou. Kromě toho prohlásil, že rizikový kontakt už není nad 15 minut.

Prymula zdůraznil, že trasování odhaluje, že je možné nakazit se i za několik vteřin a je těžké říct, co je rizikový kontakt.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle epidemiologa trasování a eRouška měly být účinnými opatřeními, ale moc se to nepovedlo, protože občané nechtějí sdílet své kontakty. Velkou účinnost podle odborníka mají také roušky.

Prymula řekl, že je zaznamenáno snížení účinnosti vakcín u britské mutace koronaviru. Jedná se o výrobce Novavax. Tato látka zatím není v EU registrována.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ve světě se objevily další mutace a to dle slov Prymuly může znamenat, že se vakcíny budou upravovat. „Vakcína se opravdu může dostat do podoby, v které byla vakcína chřipková,“ dodal bývalý ministr s tím, že se vakcíny možná budou měnit jednou za rok.

Kromě toho se nedá přesně říct, jak dlouho vakcíny budou mít u naočkovaných lidí účinnost. U některých z nich se předpokládá, že bude potřeba přeočkovávat jednou za šest měsíců.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula však tvrdí, že u genových vakcín, které například vyrábí společnost Pfizer či Moderna k přeočkování může dojít až za 2 roky.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Před několika dny Evropská komise registrovala vakcínu výrobce AstraZeneca, která má ovšem nižší účinnost a pohybuje se na úrovni 60 %. Ta by mohla brzy dorazit i do Česka. Prymula ale dodal, že jiné vakcíny ukázaly mnohem lepší výsledky během testování a strategie se možná „mírně upraví“.

PSALI JSME: PŘEDSEDA PIRÁTŮ JE PŘIPRAVEN VYMĚNIT BABIŠE NA POZICI PREMIÉRA: BARTOŠ PROMLUVIL O TOM, ŽE VLÁDA NEZVLÁDÁ SITUACI A PROTO PRÝ S PREMIÉREM NECHTĚJÍ SPOLUPRACOVAT MINISTŘI A EXPERTI

PŘIPOMÍNÁME: ROBERT PLAGA PROZRADIL, KDY SE ŽÁCI BUDOU MOCI VRÁTIT DO LAVIC: NYNÍ SE AKTIVNĚ DISKUTUJE O TÉMATU TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH

Share