8 důležitých věcí, které jsem si uvědomila, když jsem sledovala, jak moje matka odchází do nebe

V roce 2012 byla mamince diagnostikována rakovina. Po operaci se vrátila do normálu, ale v březnu 2017 se nemoc vrátila a začala postupovat. Vždycky jsem měla s mámou těžký vztah, a tak mi ty dny strávené s ní připadaly jako poslední šance, jak si navzájem odpustit.

Žena v nemocnici / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Toto období se stalo nejnáročnějším v mém životě. Nejprve jsem se obávala odchodu blízkého člověka, ale naučila jsem se i několik nových lekcí.

1. Jste sami

Všichni se mi snažili radit, i když jsem o to nežádala. Radili mi, abych byla s maminkou v té či oné chvíli. Dostala jsem rady ohledně toho, jaký pohřeb by měl být.
Moje činy nemohly být správné nebo špatné. To, co se zdá být správné pro jednu osobu, se zdá být špatné pro druhou.

2. Nejste sami

Vždycky jsem se snažila všechno kontrolovat a jak jsem si myslela, zvládla jsem to sama. Ale najednou jsem se cítila strašně bezmocná. Připadalo mi, že všichni kolem jsou v pořádku a jen já se trápím. Ať děláte cokoliv, nemá smysl to dělat o samotě. Pomáháte těm, které milujete, tak jim dovolte, aby vám pomohli.

Žena / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

3. Síla slz

Kromě toho, že jsem vždycky chtěla být nezávislá, jsem také nesnášela pláč před lidmi. Bála jsem se, že nemůžu přestat. Ale pak jsem si uvědomila, jak moc nám slzy pomáhají. Slzy pomáhají uvolnit napětí, které by se jinak jen nahromadilo uvnitř.

4. Nepotlačujte své pocity

Neodsuzujte se za své pocity. Nepotlačujte je. To jen zhorší situaci. Dovolte jím na chválí vládnou vámi. Všechno, co cítíme, nás může něco naučit.

5. Na některé události se nelze připravit

Od té doby, co mamince diagnostikovali rakovinu, jsem se morálně připravovala na její smrt. Aspoň jsem si to myslel. Můj smutek přijímal různé formy. Jakékoli pokusy o přípravu byly ztrátou času. To platí pro všechno v tomto životě. Stane se to, co se stane.

6. Nenechte si ujít okamžik

Jsme často frustrovaní a nervózní z maličkostí, ale stojí to za to? Teď jsem se začala častěji ptát, a to změnilo můj život k lepšímu. Celkově jsem se začala méně trápit. Nyní pečlivěji přistupuji k tomu, jak trávím svůj čas a s kým to dělám.

Žena / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

7. Vděčnost musí být

Nemusíte se neustále nutit, abyste byli šťastní. Hlavní věc je změnit svou vizi a soustředit se na dobrou věc, aniž byste popřeli špatné. To pomáhá v každodenním životě nebrat něco za samozřejmost.

V posledních týdnech života maminky se mi stále podařilo každý den najít to, za co jsem byla vděčná. Byla jsem vděčná, že i na prahu smrti se snažila usmívat. Byla jsem vděčná, že jsem viděla, jak změnila životy lidí kolem sebe. Byla jsem vděčná, že mě tato situace seznámila a sblížila s krásnými lidmi.

8. Odolnost je superschopnost

Mám pocit, že život mi dá ještě mnoho lekcí. Hlavní je být otevřený novým věcem, nikoho neodsuzovat a nic neočekávat. Nedokázala jsem si představit, že si po matčině smrti budu moci uvědomit všechno nebo alespoň něco z toho.

Ať už je to smutek, který prožíváte, nebo jen složitá životní situace, doufám, že se z toho poučíte a budete silnější.

Žena / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

PSALI JSME: NA ŽIVOTNÍ DRÁZE ŽENY NEEXISTUJÍ NÁHODNÍ MUŽI

PŘIPOMÍNÁME: UPŘÍMNOST DĚLÁ ZÁZRAKY: 12LETÝ VNUK SPLNIL CELOŽIVOTNÍ SEN SVÉHO DĚDEČKA

Share