Jan Hamáček uvedl, že nyní bude snazší trestat ty, kteří porušují opatření: co se změní, až v pondělí začne platit pandemický zákon

12. dubna už přestane platit nouzový stav a začne pandemický zákon. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že to umožní snadnější trestání občanů nebo podniků, které opatření poruší. Uvedl také, že část žáků po celé zemi už v pondělí bude mít prezenční výuku. Školy mohou zůstat zavřené jen v regionech, kde se tak rozhodne místní krizový štáb. Píše o tom CNN Prima News.

Od pondělí budou moci zpřísňovat opatření jednotlivé kraje. Také už nebude platit omezení pohybu občanů.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Šéf Ústředního krizového štábu řekl, že pokud se epidemická situace zhorší v nějakém kraji nebo okrese, rozhodovat bude krajská hygienická stanice.

Jan Blatný ve středu na své poslední tiskové konferenci ještě jako ministr zdravotnictví doporučil, aby návrat dětí do škol ve Zlínském kraji byl o týden odložen.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Jan Hamáček ve čtvrtek uvedl, že předškoláci půjdou do školek po celé zemi. Podle něj by vše mělo začít stejně, pokud žádný kraj se nebude chtít něco změnit.

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš oznámil, že jejich kraj nic měnit nehodlá, a tak se tam školy otevřou 12. dubna, stejně jako v celé zemi. Hygienici hlásí, že tam epidemická situace není alarmující.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Od pondělí vstoupí v platnost pandemický zákon. Ministr vnitra uvedl, že podle tohoto zákona bude snazší trestat lidi nebo podniky, které porušují opatření.

Další rozvolnění opatření by podle něj mělo probíhat velmi opatrně. Zároveň by ale mělo odpovídat vládní strategii, aby se na ni občané mohli spolehnout.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

„Musí vzniknout nějaký plán pro rozvolňování, musí být řízené, nesmíme podléhat tlaku veřejnosti,“ řekl Jan Hamáček. Připomněl příklad Portugalska.

Dodal, že díky tomuto plánu by mohli lidé vědět, co mohou očekávat, navíc podnikatelé budou moci plánovat svou činnost.

PSALI JSME: „UŽ NELZE MLČET“: MILOŠ VYSTRČIL PUSTIL SE DO ZEMANA A BABIŠE A OSTŘE KRITIZOVAL JEJICH CHOVÁNÍ A VÝROKY

PŘIPOMÍNÁME: ZORKA HEJDOVÁ PORODILA SVÉ PRVNÍ DÍTĚ: JAKÉ JMÉNO DOSTAL POTOMEK ZNÁMÉ MODERÁTORKY

Share