Příštích 5 let se v ČR bude střídat čas. To znamená, že i nadále bude střídat letní a zimní čas. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, který je zveřejněn na oficiálních stránkách. Píšou o tom Novinky.cz.
V roce 2019 se plánovalo, že v Evropské unii už nebude střídat čas. K tomu však nedošlo, protože členské státy EU se na tomto tématu nedohodly.
Podruhé to bylo naplánováno na rok 2021. Ale ani tentokrát se to nestane. Resort práce a sociálních věcí oznámil, že se toto téma už od roku 2019 téměř neprojednávalo.
Letní čas v roce 2022 tak začne 27. března a skončí 30. října. Vládní návrh se týká příštích 5 let, tedy do roku 2026 včetně.
Původně byl letní čas zaveden jako způsob, jak snížit spotřebu energie. Mnoho států ale nyní uvádí, že tato úspora je minimální a nemá téměř žádné vážné důsledky.
Mnozí odborníci však upozorňují, že takové střídání času může mít špatný vliv na zdraví lidí. Výzkumy na toto téma se zabývala například bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová.
Upozornila například na to, že kvůli přechodu na letní čas mohou mít lidé problémy s psychikou a také to ovlivňuje jejich fyzickou výkonnost. Důvodem je to, že lidé musejí náhle měnit svůj denní režim s rozdílem jedné hodiny.
Agentura STEM/MARK provedla v roce 2018 průzkum na téma zrušení střídání letního a zimního času. Tehdy 70 procent respondentů uvedlo, že by si přálo, aby se čas už nestřídal.
30 procent lidí uvedlo, že jim změny v letním a zimním období nevadí. Tehdy 44 procent lidí řeklo, že by si přálo, aby byl neustál letní čas a jen 24 procent chtělo zimní čas.
Odborníci ale tvrdí, že standardním časem je zimní čas a že pro zdraví lidí by bylo lepší, kdyby byl trvalý právě on.
PSALI JSME: SLOVENSKÁ ŠKOLA V TREBIŠOVĚ SE ZAPSALA DO HISTORIE: VŠICHNI ŽÁCI PROPADLI, MINISTERSTVO JI CHCE ZRUŠIT
PŘIPOMÍNÁME: „I NA ZAHRADĚ PRACUJI NOHAMA“: ŽENA SE NARODILA BEZ RUKOU, ALE DOKÁZALA SE REALIZOVAT A NYNÍ JE ZCELA ŠŤASTNÁ