WHO vznesla žalobu proti Číně kvůli tomu, co se stalo při vyšetřování vzniku koronaviru

Čínské úřady odmítly poskytnout odborníkům Světové zdravotnické organizace (WHO) nezpracovaná data o počátečních případech koronavirové infekce v zemi. Řada specialistů mezinárodní mise měla právě takový nárok, uvádí The Wall Street Journal.

 

Čína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Australský vědec Dominic Dwyer vysvětlil, že Peking ukázal odborníkům pouze pár vzorků. „To není totéž jako poskytnout je všechny, což je standard pro epidemiologická vyšetřování,“ řekl. Podle experta mluvíme o 174 případech koronavirové infekce zjištěných v prosinci 2019 a o pravděpodobných případech dřívější infekce, které dosud nebyly potvrzeny.

 

Čína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Peking tedy vyzval tým vědců, aby se seznámili s hotovou analýzou těchto informací a zobecněním, podle nichž nebyly identifikovány žádné důkazy o dřívějším šíření viru ve Wu-chanu. Dwyer zdůraznil, že odmítnutí poskytnout základní údaje vedlo k vášnivým diskusím mezi čínskými odborníky a členy týmu WHO.

 

Test v laboratoři / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Člen mezinárodní mise, Dr. Teja Fischerová zase dodala, že neexistují žádné rozpory mezi souhrnnými údaji analyzovanými čínskou stranou a informacemi, které odborníci WHO shromáždili ve Wu-chanu. Pro hlubší vyšetřování je však vyžadován přístup k původním nezpracovaným datům. „Virus určitě obíhal v populaci dříve, než byly známy první klinicky závažné případy,“ uzavřela.

 

Lékařský personál / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Odborníci WHO dříve pochybovali o načasování začátku pandemie koronavirů. Věří, že se virus mohl v Číně mohl šířit před prosincem 2019, kdy byl oficiálně oznámen. V říjnu téhož roku bylo do nemocnic přijato 90 lidí s příznaky podobnými těm, které se objevují u koronaviru. Dvě třetiny z nich však byly čínskými úřady na virus testovány negativně. Odborníci vyzvali čínské úřady, aby provedly důkladnější studii výsledků analýz údajů o těchto pacientech, aby bylo možné přesně určit původ onemocnění.

 

Lékařský personál / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

9. února bylo oznámeno, že členové mezinárodní mise vypracovali čtyři verze možného přenosu infekce koronaviru na člověka – ze zvířete, mezičlánku, mražených potravin a také kvůli incidentu v laboratoři.

 

PSALI JSME: „JE ZAPOTŘEBÍ DALŠÍHO VÝZKUMU“: EXPERTI WHO NEVYLUČUJÍ, ŽE SE KORONAVIRUS OBJEVIL V ČÍNĚ DŘÍVE, TAMNÍ ÚŘADY OFICIÁLNĚ OZNÁMILY PRVNÍ PŘÍPAD NÁKAZY

PŘIPOMÍNÁME: “JE NUTNÉ, ABY VLÁDA PŘESTALA FŇUKAT A ZAČALA NĚCO DĚLAT”: ZDENĚK HŘIB PROMLUVIL O UKONČENÍ NOUZOVÉHO STAVU V ČR

Share