„Všechnu tuhle pomoc děláme na dluh,“ uvedl Stanjura: Vláda by chtěla snížit deficit rozpočtu

Šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS) by chtěl, aby deficit státního rozpočtu letos klesl a byl méně než 330 miliard Kč. Původně byl státní rozpočet pro letošní rok plánován se schodkem 280 miliard Kč, tak ho schválili poslanci. Informuje o tom server TN.cz.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Kvůli vysoké inflaci má mnoho lidí problémy. Vláda se snaží občanům v této krizové situaci pomoci.

Například byl schválen příspěvek na dítě ve výši 5 tisíc Kč, byla snížena spotřební daň z pohonných hmot a také byl zvýšen příspěvek na bydlení. Vláda navíc schválila speciální úsporný tarif pro domácnosti.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Stát ale potřebuje peníze, aby mohl lidem pomáhat. Rozpočet na rok 2022 byl schválen se schodkem a tento schodek se ještě prohloubil.

„Všechnu tuhle pomoc děláme samozřejmě na dluh, protože nemáme přebytkové státní rozpočty,“ řekl Zbyněk Stanjura. Dodal, že stát bude muset za každých 10 miliard Kč, které si půjčil, platit 500 milionů Kč na úrocích.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Podle ekonoma Pavla Studničky by mohl být letošní rozpočet zachován již s plánovaným schodkem 330 miliard Kč, ale to v případě, že se nestane nic mimořádného.

Podle poslance Radima Fialy (SPD) vláda lidem dostatečně nepomáhá. Vysvětlil, že velkým problémem jsou právě ceny energií, kabinet se ale nesnaží bojovat přímo s těmito cenami. Sociální pomoc od státu považuje určitě za dobrou věc, lidem to pomůže, ale problém to nevyřeší.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

Pavel Studnička také uvedl, že by bylo dobré, kdyby kabinet stanovil podmínky úsporného tarifu nejen pro lidi, ale i pro společnosti.

Zbyněk Stanjura také řekl, že ministři nyní jednají o tom, aby snížení spotřebnídaně z nafty bylo trvalé. Rozhodnutí by mělo padnout do konce léta. Podle něj by to byl krok, který by umožnil zachovat férové konkurenční prostředí pro české dopravce.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Ministr financí dodal, že by chtěl, aby byl deficit státního rozpočtu příští rok nižší než 280 miliard Kč.

PSALI JSME: ČESKU HROZÍ PRASKNUTÍ REALITNÍ BUBLINY: O KOLIK PROCENT MOHOU KLESNOU CENY BYTŮ A JAKÉ JSOU PŘÍČINY

PŘIPOMÍNÁME: ZAMĚSTNANCI VE VEŘEJNÉM SEKTORU DOSTANOU PŘIDÁNO: MINISTR STANJURA ALE ŘEKL, ŽE INFLACI JIM VLÁDA NEVYROVNÁ

Share