Česku hrozí prasknutí realitní bubliny: o kolik procent mohou klesnou ceny bytů a jaké jsou příčiny

Ekonomové se shodují, že ceny na bydlení v Česku dosáhly maxima a v nejbližších letech by měly klesat až o několik desítek procent. Česká republika je totiž na seznamu zemí, kde může dojít ke prasknutí realitní bubliny. Pouze Novému Zélandu to hrozí více než nám. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Odborníci očekávají prasknutí realitní bubliny, která vznikla velkým počtem hypoték a následným růstem cen. Česko je proto na druhém místě ve světě, kde hrozí pád cen realit.

Dům / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com.

Ekonom Petr Studnička uvedl, že k prásknutí bubliny může dojít také kvůli aktuální inflaci, růstu cen na stavební materiály a energií. Expert tvrdí, že ceny bytů pro mediánové domácnosti jsou o 40 % nad jejich reálnou cenou.

Ceny nemovitostí by se mohly snížit až o 15 procent. Po několika letech ale ceny mohou znovu začít růst.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ceny na bydlení jsou nyní v Česku na nejvyšší úrovní a Praze jeden metr čtvereční stojí přes 135 tisíc korun. Za byt s rozlohou 70 metrů čtverečních zaplatíte kolem devíti a půl milionu korun.

Vysoké ceny se ale mohou udržet, pokud nebudou chybět kupující a prodejci tak nebudou muset ceny snižovat.

Dům / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com.

Neměly by klesnout ceny pražských bytů u metra. O ty je vždy velký zájem.

Stále ale rostou ceny na hypotéky a v příštím roce budou nejdražší od roku 1999. To může být také důvodem pro prasknutí nemovitostní bubliny.

PSALI JSME: DCERA MILOŠE ZEMANA ZNOVU VYZKOUŠELA ROLI MODELKY: JAK NYNÍ KATEŘINA ZEMANOVÁ VYPADÁ A ČÍM SE ZABÝVÁ

PŘIPOMÍNÁME: ZAMĚSTNANCI VE VEŘEJNÉM SEKTORU DOSTANOU PŘIDÁNO: MINISTR STANJURA ALE ŘEKL, ŽE INFLACI JIM VLÁDA NEVYROVNÁ

Share