Vojtěch řekl, jestli očkování budou muset absolvovat testy na koronavirus: experti varují před novými opatřeními

V pondělí přibylo téměř pět set nových případů nákazy koronavirem. Růst pozitivních testů by podle odborníků mohl znamenat návrat některých opatření.

Roman Prymula již uváděl, že by testování mohlo být povinné i pro očkované lidi, hlavně během cestování. O tom však zatím ani neuvažuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Píše o tom web zivotvcesku.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

O zpřísnění pravidel promluvil epidemiolog Roman Prymula. Může za to blížící se další vlna koronaviru. „U cestování budou nepochybně nějaká pravidla, která si budou jednotlivé státy určovat,“ řekl odborník s tím, že by vakcinace mohla být platná například jenom 9 měsíců.

Dalším možným opatřením je testování očkovaných osob.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

V Česku se od vypuknutí epidemie nakazilo koronavirem již téměř 1,7 milionu lidí a většina z nich se uzdravila. Koronaviru podlehlo více než 30 tisíc pacientů. V září zemřelo celkem 8 lidí. Lékařskou péči aktuálně potřebuje 139 pacientů s covid-19. 21 z nich je v těžkém stavu.

Nejvíce se covid-19 nyní šíří v Karlovarském kraji, v Praze a v Moravskoslezském kraji. Nejpříznivější situace je naopak na Liberecku.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr Vojtěch však zatím neuvažuje o testování očkovaných osob. „V tuto chvíli se toto neřeší,“ potvrdil šéf resortu s tím, že na ministerstvu vědí, že se očkovaná osoba může nakazit koronavirem, protože vakcíny nejsou stoprocentní.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Nyní se ale podle dat ministerstva nákaza šíří mezi neočkovanými a jedná se o 80 % případů. Pokud se ale nakazí naočkovaná osoba je téměř vyloučené, že by měla těžký průběh onemocnění. Kvůli tomu podle Vojtěcha není nutné zatím testovat očkované lidi.

PSALI JSME: PANDEMIE VE SVĚTĚ: WHO APELUJE NA SVĚDOMÍ KVŮLI NEROVNOMĚRNÉMU ROZDĚLOVÁNÍ VAKCÍN VE SVĚTĚ

PŘIPOMÍNÁME: MILOŠ ZEMAN A VÁCLAV KLAUS BYLI HOSPITALIZOVÁNI VE STEJNÉ NEMOCNICI: CO SE JIM STALO

Share