Vláda plánuje navýšit platy ve veřejném sektoru: ministr Marian Jurečka ale řekl na co kabinet v této otázce nepřistoupí

Platy ve veřejném sektoru by se mohly zvýšit ještě v tomto roce. Vláda by to mohla prosadit, ale nechce kopírovat inflaci. Detaily tohoto navýšení by měly být známe do dvou týdnů. Odbory od kabinetu požadují přidat lidem tolik, aby jim neklesla v tomto roce kupní síla. Informuje o tom web novinky.cz.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že vláda je připravená zvýšit platy ve veřejném sektoru. „Kloníme se k variantě zvýšení, které nebude kopírovat inflaci,“ dodal politik.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Dle slov Jurečky kabinet také musí zohledňovat kroky ke zmírnění dopadů inflace a také se musí brát v potaz i zadlužení státu.

Odboráři ale s návrhy vlády nesouhlasí a její stanovisko je pro odbory neakceptovatelné. Dle jejich vyjádření dojde k propadu nebo k hlubokému propadu reálných platů všech zaměstnanců a s tím nemohou souhlasit.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Minulý rok ve veřejném sektoru bylo zaměstnáno přes 656 tisíc lidí a jejich průměrný hrubý plat činil 44 782 korun. V soukromém sektoru tato částka byla téměř o 5 tisíc korun nižší.

Jurečka mimo jiné zdůraznil, že v případě dorovnání platů ve veřejné sféře různé rozpočty to bude stát kolem 20 miliard korun. Odborář Josef Středula s tím ale nesouhlasil a řekl, že by se minimálně třetina této částky vrátila zpět v odvodech a daních.

Josef Středula / Zdroj: youtube.com

Nyní se jedná o tom, komu a kolik bude přidáno. Odboráři chtějí, aby zaměstnanci se zmraženými platy dostaly 15 % navíc a ostatním by se platy zvýšily o 7,6 %.

PSALI JSME: DAVID SVOBODA UVEDL, ŽE RUSKO VYUŽÍVÁ UKRAJINU JAKO MŮSTEK NA ZÁPAD: HISTORIK PROZRADIL, ČÍM UKRAJINA JINÉ ZEMĚ PŘEKVAPILA

PŘIPOMÍNÁME: BABIŠ A OKAMURA UKÁZALI, JAK MAKAJÍ V POSILOVNĚ: POLITICI SE CHLUBILI, ŽE SE JIM PODAŘILO ZHUBNOUT

Share