„Máme jednu z nejnižších mezd vůbec“: Josef Středula nevylučuje, že by mohlo dojít k protestním akcím

V Česku se v meziročním srovnání zvýšila průměrná nominální mzda, ale reálná mzda klesla. Kabinet je letos připraven zvýšit platy, navýšení by ale prý nekopírovalo inflaci. To se ale nelíbí předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi. Vláda radí občanům, jak by mohli šetřit, kabinet by ale podle něj musel jednat. Nevylučuje, že by mohlo dojít k protestním akcím. Řekl to pro CNN Prima News.

Josef Středula / Zdroj: youtube.com

„Máme jednu z nejnižších mezd vůbec, vládní politici zapomněli říct, že je to třetí nejhorší výsledek,“ uvedl Josef Středula.

Poukázal také na minimální mzdu v Česku. Podle něj je nyní situace taková, že člověk, který pobírá minimální mzdu, je „pracující chudoba“. Zajímalo by ho, jak by mohl nějaký ministr přežít, pobírá 13 tisíc Kč měsíčně.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Uvedl příklad Polska, kde se plánuje dvojité zvýšení. Je velmi nepříjemně překvapen, jak se kabinet nestará o české občany. Dodal, že v Česku je nejvyšší inflace za poslední tři desetiletí.

Předseda ČMKOS kritizoval vládu v den, kdy se sešli zástupci odborů se zástupci vlády. Po této schůzce šéf resortu práce Marian Jurečka řekl, že kabinet je připraven zvýšit platy ve veřejném sektoru i letos, pravděpodobně však nebudou navýšeny o inflaci.

Josef Středula / Zdroj: youtube.com

Odbory budou posuzovat, jaké rozhodnutí vláda přijme. Josef Středula dodal, že lidé jsou nyní naštvaní, a proto nevylučuje, že by mohli začít protestovat.

Občanům se podle něj nelíbí, že vláda mlčí a lidé nevidí, že by kabinet dělal takové kroky, které by řešily inflaci. Navíc se jim nelíbí takové rady, aby například méně vytápěli, aby nepili nebo nekouřili. „To je na hranici s pohrdáním,“ řekl Středula.

Jan Rafaj / Zdroj: Heimstaden, irozhlas.cz

K situaci se vyjádřil i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, podle něj je zvýšení mezd dvojsečné. Vysvětlil, že na to stát potřebuje peníze, takže jednou z variant řešení by mohlo být, že by stát posbíral peníze například na vyšších daních.

PSALI JSME: VLÁDA PLÁNUJE NAVÝŠIT PLATY VE VEŘEJNÉM SEKTORU: MINISTR MARIAN JUREČKA ALE ŘEKL NA CO KABINET V TÉTO OTÁZCE NEPŘISTOUPÍ

PŘIPOMÍNÁME: BABIŠ A OKAMURA UKÁZALI, JAK MAKAJÍ V POSILOVNĚ: POLITICI SE CHLUBILI, ŽE SE JIM PODAŘILO ZHUBNOUT

Share