Vláda chce zmírnit dopad zdražování elektřiny a plynu pro domácnosti a sáhnout do výše DPH u energií: jak by se mohla daň z přidané hodnoty změnit

Andrej Babiš uvedl, že jeho vláda je připravená zrušit DPH u energií. Důvodem je zdražování, které hrozí i domácnostem. Premiér tuto informaci potvrdil během debaty kandidátů na premiéra. Píše o tom web ceskenoviny.cz.

„Jsme připraveni snížit DPH na energie až na nulu,“ řekl Babiš s tím, že prosadit změny může i jeho kabinet v demisi. Stejný návrh má i koaliční partner hnutí ANO šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ceny na energii rostou nejen u plynu a elektřiny, ale také u uhlí. Důvodem jsou vysoké velkoobchodní ceny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu proto hledá možnost, jak snížit tento dopad pro chudší rodiny. „Pro domácnosti hledáme vhodnou formu dotace. Během několika dnů bude koncept připraven a představen,“ vysvětlil šéf resortu Karel Havlíček.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Růst cen na plyn a elektřinu hrozí celému kontinentu. Některé země se proto připravují kompenzovat vysoké ceny spotřebitelům.

Francie například chudým rodinám rozdá přes 550 milionů eur. Stejné kroky připravuje Španělsko a Řecko a chtějí snížit DPH.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Představitelé politických stran mimo jiné odpovídali na otázky umělé inteligence Matylda. Zajímavé je to, že koalici Pirátů a STAN zastupoval Vít Rakušan, když kandidátem na předsedu vlády je Ivan Bartoš. Oba politici ale uvedli, že jsou rovnoprávní a během vystupování se střídají.

PSALI JSME: ČÁST LIDÍ UŽ MÁ VOLBY ZA SEBOU: KDO MĚL MOŽNOST VOLIT DŘÍVE A KDE TO BYLO MOŽNÉ UDĚLAT

PŘIPOMÍNÁME: ZHRUBA KAŽDÁ TŘETÍ STRANA, KTERÁ KANDIDUJE DO SNĚMOVNY, NEZVEŘEJNILA INFORMACE O DÁRCÍCH KAMPANĚ: JAKÉ MOHOU MÍT NÁSLEDKY

Share