Zhruba každá třetí strana, která kandiduje do Sněmovny, nezveřejnila informace o dárcích kampaně: jaké mohou mít následky

Do dolní komory Parlamentu letos kandiduje 22 strany, zhruba třetina z nich však nezveřejnila v zákonem stanovené lhůtě informace o tom, kdo podporoval jejich volební kampaň. Poslední zákonný termín byl ve středu o půlnoci. Strany, které tyto informace nezveřejnily, tak mohou dostat pokutu ve výši 20 až 300 tisíc Kč. Informuje o tom ČTK.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tyto informace pro ČTK poskytli členové vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Politické subjekty, které kandidují do Sněmovny, musí zveřejnit informace o dárcích, kteří jim poslali peníze či poskytli bezúplatné plnění. Poslední zákonný termín zveřejnění těchto informací je 3 dny před volbami.

Volby / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle člena vedení úřadu a koordinátora agendy sněmovních voleb Jana Outlého tuto povinnost splnilo podle zákona jen 15 politických subjektů z 22. Jde o 13 stran a 2 předvolební koalice.

Uvedl také, že jedna strana zveřejnila pouze informace o získání peněžních darů, ale neinformovala o bezúplatném plnění. Dalších 6 politických subjektů o tom nic neinformovalo.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho jedna strana nesdělila adresu svých internetových stránek, na kterých by byly informace o financování jejich volební kampaně a také transparentní účet.

Všechny strany, hnutí a koalice musely zveřejňovat informace nejen o dárcích, ale také o těch, kteří je podporovali nebo například poskytovali zdarma nějaké zboží či služby.

Volby / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

To znamená, že strany a hnutí, které neudělaly to, co od nich požadoval zákon, mohou dostat pokutu ve výši 20 až 300 tisíc Kč.

PSALI JSME: ÚČINNOST VAKCÍNY PFIZER PO ŠESTI MĚSÍCÍCH KLESÁ Z 88% NA 47 PROCENT, INFORMOVALI VĚDCI

PŘIPOMÍNÁME: PO ŠEDESÁTCE SE NEBOJÍ ODHALIT SVÉ NOHY: PRVNÍ DÁMA FRANCIE SE OBJEVILA NA VEŘEJNOSTI V NÁDHERNÝCH ŠATECH

Share