Václav Klaus podal žalobu proti ministerstvu zdravotnictví: důvodem byla pokuta za vystoupení bez roušky, která byla navíc již zaplacena

Exprezident Václav Klaus podal žalobu proti ministerstvu zdravotnictví. Důvodem je pokuta ve výši 8 tisíc Kč, kterou dostal Klaus za to, že loni před Obecním domem v české metropoli vystupoval a nezakrýval ústa a nos. Bývalý prezident považuje tuto pokutu za politický akt. Píšou o tom Novinky.cz.

Tuto pokutu už exprezident zaplatil, považuje ji však za politický akt, proto se rozhodl jít soudní cestou. Podal žalobu u Městského soudu v Praze.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Úřady podle něj požadují, aby lidé dodržovali opatření, která nejsou podložena zákonem. Jeho právník Zdeněk Koudelka říká, že ministerstvo tak zaujalo právně nepřijatelný postoj.

Zajímá ho také, zda má ministerstvo právo požadovat zaplacení pokut za porušení opatření, které pak soud označil za nezákonné.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

„Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ uvedl Zdeněk Koudelka.

Soud už zrušil zhruba 20 opatření, která stanovil resort zdravotnictví. Důvodem bylo nedostatečné zdůvodnění nebo nesoulad se zákony.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Mluvčí exprezidenta Petr Macinka vysvětlil, že Václav Klaus učinil tentosymbolický krok proto, že již bylo mnoho případů podobných jeho případu.

Pro mnoho občanů bude těžké hájit svá práva u soudu, a tak se Václav Klaus rozhodl, že tak učiní, protože je veřejnou osobností.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Nejvyšší správní soud nedávno zrušil povinné nošení respirátorů v obchodech a v hromadné dopravě. Do pátku má resort zdravotnictví možnost změnit odůvodnění tak, aby rozhodnutí soudu nevstoupilo v platnost.

PSALI JSME: MIROSLAV KALOUSEK REAGOVAL NA ROZHODNUTÍ SOUDU, ŽE SE MU ANDREJ BABIŠ NEMUSÍ OMLOUVAT: „JÁ TO NEVZDÁM, LHÁŘŮM SE USTUPOVAT NESMÍ“

PŘIPOMÍNÁME: „MĚL JSEM OBROVSKOU KLIKU NA LIDI KOLEM SEBE“: KDE PRACUJE A JAK VYPADÁ SYN VERONIKY ŽILKOVÉ, VINCENT NAVRÁTIL

Share