V pátek začínají platit nová protiepidemická opatření: co se změnilo a jak můžete prokázat svou bezinfekčnost

V pátek dojde ke změnám některých protikoronavirových opatření. Důvodem zpřísnění je zhoršení epidemické situace. Ode dneška k prokázání bezinfekčnosti nestačí jedna dávka vakcíny. Nová omezení platí i pro cestující. Informuje web tn.nova.cz.

Nově pro uznání bezinfekčnosti lidé budou potřebovat plné očkování. Kromě toho po druhé dávce musí uběhnout dva týdny.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Ukázalo se, že účinnost jednodávkového schématu na delta mutaci je poměrně nízká,“ uváděl epidemiolog Roman Prymula s tím, že je potřeba očkovat oběma dávkami.

Od pátku tak nevstoupíte do restaurace či dovadla bez dvou dávek vakcíny. Jinak budete potřebovat test na koronavirus. Vláda také upřesnila, že toto nařízení bude použito i během karantény či izolace.

Při příjezdu ze zahraničí z jakékoliv země nyní je také potřeba udělat test na koronavirus. Navíc musí být vyplněn návratový registrační formulář.

Výjimku ale mají osoby, kteří dokončili očkování či nemoc prodělali v posledních 180 dnech. Platí to i pro extrémním rizikem nákazy.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Bez výsledku testu lidé také nemohou do práce. Neplatí to pro již zmiňované výjimky.

Mění se pravidla i pro vstup na území Slovenska. Potřebovat budete jednu dávku vakcíny. Jinak se k ukončení karantény musí udělat PCR test minimálně 5 dní po příjezdu.

Psali jsme:„Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, Louvre“: Vzpomínky Dagmar Havlové. Procházky s Václavem Havlem po Paříži

PSALI JSME: BABIŠ UVEDL, ŽE MUTACE DELTA UŽ ŘÁDÍ V ČESKU: PROZRADIL, JAKÁ SITUACE JE V NEMOCNICÍCH A CO NÁS VRÁTÍ K NORMÁLNÍMU ŽIVOTU

PŘIPOMÍNÁME: VOJTĚCH VE SNĚMOVNĚ ŘEKL, KDY ČESKO DOSÁHNE NA KOLEKTIVNÍ IMUNITU A JAKÝ TO BUDE MÍT VLIV NA PLATNÁ OPATŘENÍ

Share