„Ten, kdo chytil omikron, může omikron chytit znovu“: Roman Prymula říká, že imunita je nyní relativně krátkodobá a že respirátory už nemusí pomoci

Známý epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že člověk se může mutací omikron nakazit několikrát. Podle něj je imunita krátkodobá. Řekl to pro CNN Prima News.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle epidemiologa je nošení respirátorů nyní jiné než před dvěma lety. Dodal, že mnoho lidí nosí prostředky pro ochranu dýchacích cest pouze formálně.

Vysvětlil, že když si člověk sundá nebo nasadí respirátor, v tu chvíli se riziko nákazy výrazně zvyšuje. Nyní se tato situace liší od té, která byla na počátku epidemie, když se říkalo, že člověk se může nakazit od jiného člověka po kontaktu, který trval 15 minut.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokračoval a řekl, že nyní se člověk může nakazit mutací omikron mnohem rychleji, stačí kontakt, který trval jen několik sekund.

Kromě toho se již začala šířit nová subvarianta omikronu takzvaná dánská varianta. Subvariant může být podle něj mnoho, ale jen některé mají potenciál stát se nebezpečnými.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Řekl také, že pokud už se člověk nakazil omikronem, neznamená to, že by se nemohl nakazit dánskou variantou.

„Ten, kdo chytil omikron, může omikron chytit znovu. Imunita je poměrně krátkodobá,“ řekl Roman Prymula.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Podle statistik ministerstva zdravotnictví bylo v úterý odhaleno téměř 40 tisíc nakažených. Pro epidemiologa to nebylo překvapení, předpokládá, že skutečný počet může být výrazně vyšší a že počty oficiálně potvrzených případů nákazy se ještě zvýší.

„Nárůsty tu budou a jestli se zastavíme příští týden na 100 tisících, je spekulativní,“ myslí si Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle jeho názoru se tato situace výrazně změní asi za měsíc a myslí si, že nemocnice nebudou přetížené. Předpokládá, že jednou už bude možné říci, že tato nemoc se stala běžným respiračním onemocněním. Zatím ale musíme být opatrní a monitorovat výskyt mutací po celém světě.

PSALI JSME: STUDENTI VYZVALI MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ, ABY UKONČIL DISKRIMINACI NEOČKOVANÝCH OBČANŮ: „TO JE PRO NÁS ZCELA NEPŘIJATELNÉ“

PŘIPOMÍNÁME: „PORUŠUJÍ VŠECHNO, CO JDЕ“: OKAMURA SE PUSTIL DO VLÁDY A UVEDL S JAKÝMI POSTUPY KOALICE NESOUHLASÍ

Share