Český veřejný dluh se pořad zvyšuje a to znamená, že by se mohlo v budoucnu škrtat ve školství či zdravotnictví. Na problém upozornili odborníci, kteří se snaží dluhu zabránit a připravují analýzy. Dle Raiffeisenbank aktuální situaci je možné stabilizovat do 3 let. Musí se ale zvýšit daň z příjmu fyzických osob nebo snížit se dotace. Informuje web echo24.cz.
O státním dluhu experti mluví už dlouho. Za první čtvrtletí v poměru k HDP se dluh zvýšil ihned o 6,3 % a nyní činí 44,1 %. Horší tendence je pouze na Kypru.
Celkový státní dluh ČR je v EU ale jedním z nejnižších. Kromě koronakrize za jeho růst může zrušení superhrubé mzdy či navyšování penzí.
Dle šéfky státní kasy Aleny Schillerové by do konce roku státní dluh mohl stoupnout téměř na 45 % a v roce 2024 by dosáhl 55 %.
Analýza Raiffeisenbank doporučuje redukovat veřejné finance a dluhy snížit. Pokud se změny zavedou, ke stabilizaci dluhu dojde již za tři roky. Podle odborníků se musí zvýšit daň z příjmu fyzických osob, rušit daňové výjimky a spořit na provozu státu.
Ročně by to znamenalo kolem 110 miliard korun. Obsluha dluhu prý už stojí kolem 3 miliard korun každý měsíc a na každého občana tak připadá již 300 korun.
Růst dluhu může mít negativní vliv na rating České republiky, který je zatím příznivý. Pokud se ale sníží, vyrostou úroky, na kterých si stát půjčuje.