Sousední Rakousko opatření bude rozvolňovat, ale v Česku se mluví o nutnosti být obezřetní: „Po zkušenostech z minulého srpna si do toho netroufám mluvit,“ řekl Andrej Babiš

Epidemická situace v sousedním Rakousku je podobná jako v Česku, tam však pokračuje rozvolňování opatření. Například Rakušané budou moci za 10 dní chodit do obchodů už bez roušek. Český předseda vlády Andrej Babiš ale zatím nemá v úmyslu mluvit o zmírnění opatření a vysvětluje to negativními zkušenostmi z loňského roku. Řekl to pro pro Novinky.cz.

Premiér řekl, že Česko jde svou vlastní cestou a že na toto téma by měli mluvit paní hlavní hygienička Pavla Svrčinová a šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

„Po zkušenostech z minulého srpna, kdy to bylo všechno dezinterpretováno, si do toho netroufám mluvit,“ uvedl Andrej Babiš. Podle něj by to měli řešit odborníci.

V poslední době se však premiér přemýšlí nad tím, jak by bylo možné občany motivovat k očkování. Tak například si myslel, že by bylo možné v barech povolit pouštění hudby pro lidi, kteří mají dokončené očkování. Ale to není nic jiného než jeho myšlenky, upřesnil.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla pro Novinky.cz, že zatím neuvažuje o zmírnění některých opatření, například zrušení roušek v obchodech a MHD, kvůli současné epidemické situaci.

Podle ní je v těchto místech vždy hodně lidí, takže je tam riziko šíření viru, ale nechtějí riskovat a chtějí být opatrní.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už dříve řekl, že opatření by se dalo dále rozvolňovat už tehdy, kdyby byl podíl očkovaných lidí zhruba stejný jako v západních zemích.

Situace v Rakousku je nyní zhruba stejná jako v naší zemi. Například počet lidí, kteří mají hotové očkování v ČR je zhruba 35 procent a v Rakousku zhruba 41 procent.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

V Česku je za posledních 7 dní 13 nakažených na 100 tisíc obyvatel, v Rakousku je to 9 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Povinnost nosit roušky v obchodech v Rakousku by měla být zrušena 22. července, řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Kromě toho je tam také plánováno zmírnění mnoha dalších opatření.

PSALI JSME: CESTUJÍCÍ Z PRAHY NEMOHLI ODLETĚT DO ŠVÉDSKA: NESTAČILO JIM ANI POTVRZENÍ O PLNÉM OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: JANA BOBOŠÍKOVÁ HODLÁ KANDIDOVAT DO SNĚMOVNY: S JAKOU POLITICKOU SILOU BUDE ZNÁMÁ NOVINÁŘKA SPOLUPRACOVAT

Share