Šíření koronaviru v Česku: ve čtvrtek bylo 7 937 nových případů nákazy, index rizika už nebude tak důležitý jako dříve

Rizikové skóre má opět hodnotu 68 bodů. Česko je již 16 dní ve čtvrtém stupni, opatření ale platí pro příslušný pátý stupeň. Opět se zvýšilo reprodukční číslo. Vláda diskutuje o možném dalším zpřísnění opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že nyní protiepidemický systém není relevantní pro přijetí opatření.

Ve čtvrtek bylo v Česku provedeno 24 629 PCR testů a 23 593 antigenních testů. Počet nových případů nákazy koronavirem byl ve čtvrtek 7 937.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Počet hospitalizovaných pacientů byl 5 896. Z toho ve vážném stavu je 970 lidí. Naštěstí většina ostatních infikovaných lidí mají lehkou formu onemocnění.

Reprodukční číslo se opět zvýšilo, a to ve čtvrtek bylo 0,96 a v pátek bylo 0,99. Ale všechny ostatní ukazatele, které ovlivňují index rizika nadále klesají.

Trendový profil aktuálního počtu osob s laboratorně prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Česko je v pátém stupni už od 27. prosince. Vláda nehodlá opatření zmírňovat, naopak ve čtvrtek došlo k některým zpřísněním.

Přehled výskytu laboratorně prokázaného onemocnění COVID‑19 podle regionu / Zdroj: mzcr.cz

Ministerstvo zdravotnictví zavedlo v listopadu 2020 protiepidemický systém PES. Tehdy bylo řečeno, že opatření se zmírní, když bude rizikový index 7 dní v nižším stupni.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný tehdy vysvětloval, že tento systém bude pro občany velmi výhodný, protože se budou moci připravit na zpřísnění či zmírnění opatření.

Tento čtvrtek však po jednání kabinetu Jan Blatný uvedl, že nyní nebude mít index rizika tak zásadní význam jako dříve.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

„V současné době pro to, co se bude dít dál, toto vlastní skóre není relevantní,“ řekl Jan Blatný. Dodal, že nyní bude hlavním cílem snížení vytíženosti nemocnic.

Psali jsme: „Je to plastická operace, kterou musím udělat“: Proč se Natálka ze Svatby rozhodla pro změnu

PSALI JSME: PRYMULA PROHLÁSIL, ŽE PES PŘESTAL FUNGOVAT A VARUJE PŘED MUTACEMI KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: PREZIDENT MILOŠ ZEMAN ZPŘÍSNĚNÍ OPATŘENÍ PODPORUJE: DOPORUČIL VŠEM FRUSTROVANÝM, ABY ŠLI DO NEMOCNIC A PODÍVALI SE, CO SE TAM DĚJE

Share