Počet hospitalizovaných pacientů postupně klesá, ale to se děje velmi pomalu. Velkým problémem je nyní nedostatek zdravotníků a ti, kteří pomáhají nemocným s kovidem, jsou již vyčerpaní. Někteří odborníci se domnívají, že nyní použít lockdown by bylo vhodné. Podobný názor má například exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Řekl to pro ŽivotvČesku.cz.
Minulý týden ve čtvrtek se kabinet rozhodl některá opatření zpřísnit. Například byly uzavřeny vleky a lanovky. Také nyní je zakázáno navštěvovat nemocnice po půlnoci.
Aby bylo možné bydlet v hotelu, bylo by nutné mít potvrzení od zaměstnavatele. Vláda se tímto způsobem snaží zpomalit šíření viru, aby nezaváděla lockdown.
Opatření, která byla zavedena na konci prosince, se zatím ukázala jako nepříliš účinná. Navíc teď panují velké obavy z nové mutace koronaviru.
Někteří odborníci se domnívají, že je již třeba použít tuto metodu jako lockdown. O tom už mluvil prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Exministr zdravotnictví Roman Prymula se také domnívá, že lockdown je jednou z možností, které by se nyní daly použít. Podle něj by to mohla být alternativa, pokud by standardní opatření nepomohla.
Zároveň ale upozornil, že je třeba si uvědomit, čím přesně se lockdown bude lišit od opatření, která již fungují. Podle něj by se to nemělo týkat výrobních podniků.
„Klíčová je zásadní izolace a přerušení kontaktů na dobu 2-3 týdny, poté je možné opatření významně rozvolnit a efektivněji zapojit například chytrou karanténu,“ řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.
Za celou dobu pandemie koronaviru v ČR onemocnělo již téměř 1 milion obyvatel. Naštěstí naprostá většina lidí se vyléčila. Počet mrtvých je téměř 16,4 tisíce lidí.
PŘIPOMÍNÁME: „JE TO SMUTNÝ ČAS“: DAGMAR HAVLOVÁ ZVEŘEJNILA NA SOCIÁLNÍ SÍTI VZKAZ ARTURU ŠTAIDLOVI