Situace s koronavirem se tento týden výrazně zhoršila, odborníci doporučují zavést přísná omezení. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že brzy by se počet případů nákazy mohl ještě zvýšit. Podle epidemiologa Rastislava Maďara by bylo nutné zavést přísnější opatření a plošné testování. Informuje o tom server Novinky.cz.
Roman Prymula pro Novinky.cz uvedl, že počet nových případů nákazy se během dvou následujících týdnů zvýší. Protože vláda nezavádí přísná opatření, je logické, že se tak bude vyvíjet epidemiologická situace.
V úterý bylo odhaleno 22 479 nových případů nákazy, což je rekord za celou pandemii. Dříve bylo nejvíce 17 778 pozitivních testů a to bylo 6. ledna. Minulé úterý laboratoře odhalily 14 558 případů nákazy, což je o 7 921 případů méně. To znamená, že šíření viru se zrychluje.
Roman Prymula a řada dalších odborníků už delší dobu tvrdí, že současná opatření jsou nedostatečná. Proto v dohledné době rychlé zlepšení situace rozhodně nebude.
Podle něj se virus šíří rychle, protože lidé mají mnoho kontaktů, navíc nyní dominuje delta mutace, která je nakažlivější.
Mohl by doporučit zavedení plošných opatření. Měl na mysli omezení hromadných akcí nebo opatření pro oblast služeb. Ještě dříve hovořil o tom, že by bylo dobré, kdyby se provádělo testování i očkovaných lidí, kteří pracují ve zdravotnictví, ve školách či v sociálních službách.
Epidemiolog Rastislav Maďar má na tuto situaci podobný názor.
„Hlavní opatření s rychlým efektem jsou omezení hromadných akcí a posílení preventivního testování,“ řekl Rastislav Maďar pro Novinky.cz.
Podle něj by testování včetně očkovaných lidí bylo v některých zařízeních nezbytné. Hovořil také o tom, že by bylo možné přeočkovat třetí dávkou 5 měsíců po druhé dávce.
Předseda vlády v demisi Andrej Babiš a šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu oznámili, že od pondělí 22. listopadu přestanou být testy důkazem bezinfekčnosti.
Ale bude existovat výjimka, a to testy budou dále potřebné pro klienty a zaměstnance v sociálních zařízeních a ve zdravotnických zařízeních.
Rakouská vláda vyhlásila opatření s platností hned od dalšího dne. Česká vláda jednala o zpřísnění k 29.11. Mám pocit, že někdo stále nechápe, že cca 2 týdny ztrácíme za virem neustále, každý den odkladu s vysokým R dává viru větší šanci to rozjet a jeho krocení bude o to delší. https://t.co/TmwSUKyq3L
— Rasti Madar (@RastiMadar) November 17, 2021
PŘIPOMÍNÁME: „NESMÍME PŘIJÍMAT TYTO MIGRANTY“: NĚMECKO NECHCE PŘIJÍMAT MIGRANTY Z BĚLORUSKO-POLSKÉ HRANICE