Průměrný výdělek Čechů se zvýšil: na konci roku se průměrná mzda může dostat na 37 tisíc korun

Průměrná hrubá mzda v prvním čtvrtletí zvýšila a nyní činí 35282 Kč. Celou tuto částku ale spolkla inflace. Kupní sila se zvýšila o pouhé procento. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Od ledna se průměrná mzda zvyšovala jenom mírně. Jsou ale nižší než v období od července do září 2020, a to přibližně o dvě stě korun.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nejvíce se výdělky zvýšily v oblasti realit přes 12 %. O více než 11 procent se zvedly mzdy ve zdravotní a sociální péči. O 5 procent se snížily výdělky u zaměstnanců kultury či zábavy. O něco méně si pohoršili pracovnici pohostinství a stravování.

Ekonomové ovšem zdůraznily, že se čisté mzdy zvýšily více ve srovnání s hrubým výdělkem. Může za to změna systému daní. „To podporuje růst životní úrovně zaměstnanců, aniž by se zvyšovaly mzdové náklady firem,“ vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dle Českého statistického úřadu čtyři pětiny lidí v Česku dostávají mzdy od 15430 korun do 56423 korun.

Nejvíce dostávají jako obyčejně obyvatelé Prahy. V hlavním městě průměrná mzda činí 44432 Kč. Nejhorší situace je na Karlovarsku. V průměru zaměstnanci vydělávají 30148 Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na Vysočině ale platy stouply nejvíc a to o 1424 korun, což je 4,6 %.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dle odborníků se růst výdělků bude zrychlovat. Vliv budou mít odměny zdravotníkům, které se vyplácely v dubnu. Očekává se také rozvolňování v ekonomice, což bude také pozitivně ovlivňovat mzdový růst.

Ke konci roku by tak průměrná mzda mohla přesáhnout 37 000 korun.

PSALI JSME: JANA MALÁČOVÁ PROMLUVILA O ODCHODU Z KABINETU: „VELMI VÁŽNĚ JSEM TO ZVAŽOVALA“

PŘIPOMÍNÁME: OTEVŘENÁ JE REGISTRACE K OČKOVÁNÍ PRO OSOBY STARŠÍ 16 LET: PŘES NOC SE PŘIHLÁSILO PŘES 77 TISÍC LIDÍ Z VĚKOVÉ SKUPINY 16 AŽ 29 LET

Share