Průběh covidu u očkovaných: odborníci popsali, co se v těle děje při nákaze

Experti tvrdí, že očkování by mělo pomoci vyřešit problém pandemie koronaviru. Nakazit se ale mohou i lidé, kteří už byli očkováni. Odborníci také popsali, jak nemoc u očkovaných lidí probíhá. Informuje o tom server TN.cz.

V Česku má dokončené očkování přes 6 milionů a 266 tisíc lidí. To je zhruba 58,5 procenta celkové populace země.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odborníci ale tvrdí, že to nestačí na vznik takzvané kolektivní imunity. Tvrdí také, že právě vakcinace zlepší epidemickou situaci a umožní tento virus dostat pod kontrolu.

Podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla vakcíny nemají stoprocentní účinnost, ale výrazně pomáhají lidem vyhnout se těžkému průběhu nemoci. Upřesnil, že se to týká všech věkových skupin.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nakazit se ale koronavirem mohou i očkovaní lidé. Ale jejich tělo už bude mít imunitu, takže začne okamžitě reagovat na virus.

Odborníci říkají, že očkovaní nemají tolik slizničních protilátek, které by jim umožnily plně se proti viru bránit. To znamená, že může dojít k infikování nosní sliznici, ale to není kritické.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Ale lidé, kteří dostali vakcíny, mají jiné protilátky, které je chrání. U nich se koronavirus snaží po sliznicích dostat do jiných orgánů těla.

„Jakmile se dostane do plic nebo jiných orgánů, jsou tam připravené právě krevní protilátky, které jej zastaví tak, že si nemůže sednout na jiné buňky. Nemůže tak rozpoutat onemocnění,“ řekl imunolog Václav Hořejší pro TN.cz.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho experti tvrdí, že očkovaní lidé nemusí ani vědět, že se nakazili. Mohou to pochopit, pokud budou mít nějaké příznaky, ale často je nemají.

To je jeden z důvodů, proč se v poslední době stalo velmi diskutovaným tématem testování očkovaných občanů. To by umožnilo odhalit bezpříznakové lidi, kteří mohou přenášet virus.

PSALI JSME: ADAM VOJTĚCH ŘEKL, ŽE TESTOVAT BY SE MOHLI I OČKOVANÍ, KTEŘÍ ŽIJÍ V JEDNOM DOMĚ S POZITIVNÍM: NYNÍ PROBÍHÁ ANALÝZA, JAK BY BYLO MOŽNÉ NASTAVIT NOVÁ PRAVIDLA

PŘIPOMÍNÁME: DO BŘEZNA BY SI KORONAVIRUS MOHL VYŽÁDAT DALŠÍCH PŮL MILIONU ŽIVOTŮ, VARUJE SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE

Share