Adam Vojtěch řekl, že testovat by se mohli i očkovaní, kteří žijí v jednom domě s pozitivním: Nyní probíhá analýza, jak by bylo možné nastavit nová pravidla

Resort zdravotnictví bude zvažovat změny karantény pro očkované občany. S největší pravděpodobností budou se muset nechat otestovat, pokud mají doma někoho s pozitivním výsledkem. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Odborníci upozorňovali například na případy, kdy podle rozhodnutí hygienických stanic se rodiče dítěte s pozitivním výsledkem nenechali testovat, ale mohli chodit i dál do práce. Píšou o tom Novinky.cz.

„Kolegové teď aktuálně analyzují, jak by bylo možné to nastavit,“ řekl Adam Vojtěch na tiskové konferenci. Příští týden by chtěl navrhnout nová pravidla, i když ještě nejsou úplně hotová.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Řekl také, že očkovaní lidé mají lepší imunitu proti koronaviru. Navíc podle výsledků studií v případě, že očkovaná osoba se nakazila, je o 60 procent méně nakažlivá.

Poslední změny pravidel karantény a izolace vstoupily v platnost 19. října. V izolaci by měl být dva týdny každý člověk s pozitivním výsledkem.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

V karanténě by měly být rizikové kontakty nakažených, od pátého do sedmého dne by se měli nechat otestovat metodou PCR.

Pokud bude výsledek testu negativní, karanténa skončí po sedmi dnech, pokud bude pozitivní, pak karanténa bude trvat dva týdny. Ale ti, kteří dokončili očkování před dvěma týdny, mají výjimku.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Někteří odborníci upozorňují, že očkovaní lidé se také mohou nakazit a kvůli tomu se virus šíří dál. Podle sociologa Daniela Prokopa by se tito lidé také museli testovat.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA VYSVĚTLIL, PROČ NĚKTEŘÍ OČKOVANÍ MOHOU SKONČIT V NEMOCNICI: „POMĚR OČKOVANÝCH, KTEŘÍ SE DOSTANOU DO NEMOCNICE, JE VÝRAZNĚ NIŽŠÍ NEŽ TĚCH BEZ VAKCÍNY“

PŘIPOMÍNÁME: „ČEKÁM OD EU ODPOVĚĎ“: LUKAŠENKO CHCE PO EU, ABY PŘIJALA 2000 MIGRANTŮ

Share