Roman Prymula vysvětlil, proč někteří očkovaní mohou skončit v nemocnici: „Poměr očkovaných, kteří se dostanou do nemocnice, je výrazně nižší než těch bez vakcíny“

Mnoho odborníků tvrdí, že právě vakcíny pomohou překonat pandemii koronaviru. Říká to také známý epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Kromě toho ale vysvětlil, proč i očkovaní mohou být hospitalizováni. Řekl to pro server ŽivotvČesku.cz.

Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích na konci týdne dosáhl téměř 4,9 tisíce, z toho více než sedm stovek lidí bylo ve vážném stavu.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Politici a odborníci radí lidem, aby se nechali naočkovat, aby měli imunitu a aby pro ně koronavirus nebyl tak nebezpečný. Roman Prymula je také zastáncem vakcinace.

Známý epidemiolog ale vysvětlil, proč jsou případy, kdy se v nemocnici ocitnou očkovaní občané.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„První věc, která je potřeba říct, že poměr očkovaných, kteří se dostanou do nemocnice, je výrazně nižší než těch bez vakcíny,“ uvedl Roman Prymula pro Život v Česku.

Vakcíny, které se nyní používají, jsou podle něj proti současným variantám viru o něco méně účinné. Kromě toho je účinnost očkování omezena lhůtami pro podávání dávek vakcíny.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Například lidé mají dobrou imunitu několik měsíců po druhé dávce, ale po 6 měsících se účinnost vakcíny snižuje. Ale i v tomto období se někdo může nakazit, protože vakcíny nemají stoprocentní účinnost.

Třeba půl roku po druhé dávce může být účinnost 45 procent a u vakcíny od firmy Johnson & Johnson může klesnout až na 15 procent.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ale někteří lidé nechtějí aplikovat třetí dávku, aby se zlepšila imunita, a část z nich skončí v nemocnici a ve statistikách jsou uvedeny jako očkovaní.

To znamená, že vakcíny rozhodně chrání zdraví a životy lidí. To chrání mnoho lidí před těžkým průběhem nemoci.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho také upozornil na věkové skupiny lidí, kteří byli hospitalizováni. Například mezi lidmi staršími 60 let je již očkováno asi 75 procent a 25 procent se očkovat nenechali.

Vysvětlil, že pokud se v takové situaci zjistí, že mezi touto věkovou skupinou je v nemocnici 50 procent očkovaných a 50 procent neočkovaných, bude mít očkování stále důležitou roli.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

To by znamenalo, že 50 procent hospitalizovaných očkovaných lidí by bylo ze 75 procent této věkové skupiny, a dalších 50 procent hospitalizovaných, ale neočkovaných, bylo už jen ze zbylých 25 procent. To by znamenalo, že podíl neočkovaných hospitalizovaných bude stále vyšší.

„Druhá věc je, že lidé kteří umírají a jsou očkovaní, mají v průměru o deset let vyšší věk než neočkovaní,“ dodal Roman Prymula.

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK UVEDL, ŽE NYNÍ NENÍ DŮVOD VYHLAŠOVAT NOUZOVÝ STAV: NEVYLUČUJE ALE, ŽE BY V BUDOUCNU MOHLA BÝT ZAVEDENA PŘÍSNÁ OPATŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: DO BŘEZNA BY SI KORONAVIRUS MOHL VYŽÁDAT DALŠÍCH PŮL MILIONU ŽIVOTŮ, VARUJE SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE

Share