Přehled rozvolňování, která připravila vláda: týká se škol, kultury a očkování

Vláda během jednání v pondělí schválila další vlnu rozvolňování. Týkat se budou nošení roušek pro školáky, změnu počtu lidí na hromadných akcí či pravidel očkování. Píše o tom web tn.nova.cz.

Kabinet rozhodl, že se roušky od úterý nebudou nosit ve většině škol. Povinnost zakrývat úst a nos zůstane pouze v Libereckém, Jihočeském a Zlínském kraji, které dnes mají nejhorší epidemickou situaci.

Roušky se ale musí nosit o přestávkách a společenských prostorách. Informaci potvrdil šéf resortu školství Robert Plaga. Rovněž roušky nebudou povinné během zkoušek ve školách.

Od 1. července se zruší testování ve firmách a ve školách. Roušky se nebudou nosit na pracovištích, pokud zaměstnanec sedí na jedno místě.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zdůraznil, že si dýchací cesty budeme muset stále zakrývat v obchodech a MHD. Pro rozvolnění v tomto sektoru je potřeba naočkovat 70-80 procent lidí. Ve hromadné dopravě se možná ale vymění respirátory na roušky.

Vláda také sjednotila pravidla testování pro návštěvu různých zařízení. Týká se to hlavně kultury. Nyní samotest vystačí pro návštěvu kultury, restaurace či bazénu.

Lubomír Zaorálek / Zdroj: youtube.com

Na kulturních akcích se o 8. června může sejít najednou 1000 lidí uvnitř budov a 2000 venku. Zaplňovat se ale smí pouze polovina kapacity.

Změny si pochvaluje ministr kultury Lubomír Zaorálek a říká, že ho Vojtěch vyslechl a sjednotit pravidla.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Kromě toto byla snížena doba pro podávání druhé dávky vakcíny společnosti Moderna. Nyní interval bude činit 25 až 35 dní místo dosavadních 42 dnů.

Kabinet projednal i návrh nového rozpočtu, který v roce 2022 bude mít deficit 390 miliard korun. Schválit ho musí poslanci a je možné, že o rozpočtu rozhodnou až ti noví po podzimních volbách.

PSALI JSME: JANA MALÁČOVÁ TRVÁ NA PROSAZENÍ DŮCHODOVÉ REFORMY DO VOLEB: V PŘÍŠTÍM ROCE BY SE MĚL PRŮMĚRNÝ DŮCHOD ZVÝŠIT O 758 KORUN

PŘIPOMÍNÁME: SPD POŘÁDÁ JARMARKY A VYZÝVÁ VOLIČE, ABY PŘIŠLI A KOUPILI ČESKÉ POTRAVINY ZA FÉROVÉ CENY: JAKÉ POTRAVINY BUDE MOŽNÉ KOUPIT A JAKÉ BUDOU CENY

Share