Jana Maláčová trvá na prosazení důchodové reformy do voleb: v příštím roce by se měl průměrný důchod zvýšit o 758 korun

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová by chtěla, aby důchodová reforma byla schválena ještě do voleb do dolní komory Parlamentu, a věří, že se to podaří. Jedná se o velmi zásadní reformu, jejíž realizace by trvala dlouho a také by vyžadovala další doprovodné reformy. Kabinet však návrh ještě ani neprojednával. Pravděpodobně k tomu dojde tento měsíc. Informuje o tom CNN Prima News.

Toto pondělí se konala tisková konference ČSSD v Lidovém domě, kde Jana Maláčová představila současný stav důchodové reformy. Už delší dobu trvá na nutnosti její realizace.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Ministryně práce a sociálních věcí říká, že udělá vše pro to, aby se důchodová reforma začala projednávat ve Sněmovně. Podle ní je ještě šance.

Už dříve na svém Facebooku uvedla, že například Pirátská strana jejich návrh spravedlivé reformy opsala do svého programu. Také sdělila, že tento týden se plánují posunout.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jana Maláčová mluví o důchodové reformě a hájí ji už několik měsíců, koaliční partner ČSSD hnutí ANO však zatím nechce o tomto tématu diskutovat. Tento návrh kritizuje i část opozice. Podle nich je 4 měsíce na projednání málo.

Na tiskové konferenci ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedli, že mají v úmyslu předložit návrh důchodové reformy do Sněmovny jako poslanecký návrh.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

To znamená, že tak učiní bez projednání na vládě, aby byl čas na její projednání v dolní komoře Parlamentu. Pokud s takovým návrhem souhlasí opozice, pak je šance, že bude schválena. Protože však zbývá velmi málo času, je tato šance velmi malá.

V reformě, kterou navrhuje Jana Maláčová, jsou tři zásadní změny. První je zavedení garantovaného minimálního důchodu ve výši 28 procent průměrné mzdy, tedy zhruba 10 tisíc korun.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Druhá změna se týká toho, aby pracovníci těžkých profesí měli možnost odejít do důchodu dříve. Třetí je bonus za výchovu každého dítěte ve výši 500 korun měsíčně.

Za zmínku stojí také to, že podle tohoto návrhu budou mít nárok na minimální důchod lidé, kteří pracovali 25 let a platili důchodové pojištění. Potřebná doba pojištění nyní činí 35 let.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Podle tohoto návrhu by byl důchodový systém rozdělen do dvou pilířů. Tak například nultý pilíř by byl nutný pro výplatu základního důchodu a první pilíř pro výplatu zásluhové části penze za odpracované roky a vychované děti.

V příštím roce by se měl průměrný důchod zvýšit o 758 korun. To je o 300 korun více než zákonná valorizace. Podle Maláčové by chtěli důchody ještě zvýšit, nicméně krize kvůli koronaviru už to neumožňuje.

PSALI JSME: VŮDKYNĚ OPOZICE V BĚLORUSKU SVJATLANA CICHANOUSKÁ SE SETKALA S MILOŠEM VYSTRČILEM: ŠÉF SENÁTU UVEDL, ŽE JI POVAŽUJE ZA SKUTEČNOU PREZIDENTKU

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA PROMLUVIL, KDY OBYVATELE ČESKÉ REPUBLIKY MOHOU SUNDAT ROUŠKY: „VÝVOJ EPIDEMIE VIDÍM ZATÍM VELMI PŘÍZNIVĚ“

Share