“Potěšila mě obrovská nezlomná vůle“: Alena Schillerová prozradila, odkud ČR dostane peníze na uhrazení veřejných škod po tornádu

Přírodní katastrofa na Jižní Moravě nečekaně změnila životy. Stovky budov jsou ve stavu, který ani nelze pustit pod rekonstrukcí, masti lékaři musí pracovat v polních podmínkách, rodiny jsou nuceny zvládat život bez svých domů.

Alena Schillerová/Zdroj: youtube.com

Ministryně financí Alena Schillerová v interview pro online portál novinky.cz pojmenovala tuto nešťastnou událost slovem apokalypsa. “Snímky v médiích nejsou tak vypovídající, jako když tam jste, vidíte emoce lidí,“ dodala.

Důsledky tornádo/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

“Potěšila mě obrovská nezlomná vůle místních,“ vzpomíná svou cestu do teto oblasti po tornádu. I když od stromů zůstaly jen pahýly, domy byly zbořené, lidé už následujících den byli připraveni odklízet důsledky katastrofy.

Alena Schillerová/Zdroj: youtube.com

“Je to bezprecedentní situace, nemůžeme je v tom nechat,“ uvedla ministryně. Pro to, aby tuzemsko vyplatilo nějakou částku pro opravy, být majetky lidí pojištěné. Pojišťovny podle Schillerové, působí na miste výskytu události, odhadují škody.

Důsledky tornádo/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Ministryně financí dodala, že žádost do Fondu solidarity EU podá stát, až bude vědět odhad škod. Fond vyplatí maximálně dva a půl procenta ze škod, ale to pomůže alespoň uhradit opravy veřejných škod.

ČTĚTE TAKÉ: „VELMI NÁS ZASÁHLO, CO SE DĚJE TAK BLÍZKO OD NÁS“: DIVADLO BOLKA POLÍVKY OZNÁMILO JAK PODPOŘÍ OBYVATELE NA JIŽNÍ MORAVĚ

PSALI JSME: NÁRODNÍ ROZPOČTOVÁ RADA VARUJE, ŽE VEŘEJNÉ FINANCE MOHOU BÝT NEUDRŽITELNÉ: ODBORNÍCI POJMENOVALI DŮVODY A TAKÉ NA TO REAGOVALA ALENA SCHILLEROVÁ

Share