Národní rozpočtová rada varuje, že veřejné finance mohou být neudržitelné: odborníci pojmenovali důvody a také na to reagovala Alena Schillerová

Národní rozpočtová rada zveřejnila v úterý novou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Podle závěrů pokud bude situace stejná a rozpočtová politika se nezmění, pak veřejné finance budou z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Ekonomové vysvětlují, že dlouhodobým problémem je stárnutí populace a v poslední době to výrazně ovlivnil i přístup současné vlády. Informují o tom Deník.cz a ČTK.

Šéfka resortu financí Alena Schillerová na zprávu už reagovala. Podle ní rada doporučila takovou konsolidaci veřejných financí a v takovém termínu, že skončí funkční období této vlády.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Říká, že pro udržitelnost veřejných financí je nutný široký a stabilní celospolečenský konsenzus.

Rada uvádí, že se situace může zlepšit ve střednědobém horizontu, pokud bude vypracován důvěryhodný ozdravný plán pro veřejné finance.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle nich by například bylo nutné provést revizi daňového systému, racionalizovat výdaje a také zvýšit efektivitu fungování veřejné správy.

Ministryně financí předpokládá, že se mírně sníží provozní náklady státu, protože budou zmrazeny platy politiků, soudců a státních zaměstnanců.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Podle ní se hodlají soustředit na kapitálové výdaje z peněz získaných z různých zdrojů z EU. Zároveň souhlasí, že diskuse o úpravě daňového mixu se bude muset uskutečnit.

Ekonomové a analytici upozornili, že takzvaná dluhová brzda by se mohla zlomit za 3 roky, ačkoli v loňském roce předpokládali, že by se tak mohlo stát za 22 let.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ke zlepšení situace by podle nich měl kabinet navrhnout plán státního rozpočtu, který by byl přebytkový nebo alespoň vyrovnaný.

Také tato situace byla ovlivněna zrušením superhrubé mzdy nebo zvýšením důchodů nad rámec zákonné valorizace. Z dlouhodobého hlediska je velmi velkým problémem také stárnutí populace.

PSALI JSME: PĚTIČLENNÁ POROTA SUPERSTAR: KDO KROMĚ PAVLA HABERY OBSADÍ MÍSTO POROTY BĚHEM NATÁČENÍ DALŠÍHO ROČNÍKU SHOW

PŘIPOMÍNÁME: ČSSD PŘEDSTAVILA VOLEBNÍ PROGRAM: KDO BY SE PODLE JANA HAMÁČKA MĚL PODÍLET NA ŘEŠENÍ DOPADŮ KORONAVIROVÉ KRIZE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: PETR SUCHOŇ BUDE BRZY POPRVÉ OTCEM: S MANŽELKOU KLÁROU KOUKALOVOU ODHALILI POHLAVÍ DÍTĚTE

Share