Polsko bude platit 500 tisíc eur denně za pokračování těžby v dole Turów: jak reagovala polská vláda po rozhodnutí soudu EU

Soud EU rozhodla, že Polsko musí platit 500 tisíc eur denně za nezastavení těžby v dole Turów. Platit přestane až práce v dole ukončí. Polsko ale uvádí, že těžba zastavena nebude. Informuje o tom web idnes.cz.

Česko za tuto činnost Polsko žalovalo a v květnu soud vydal rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Důvodem je ohrožení zásob pitné vody v českých obcích.

Důl Turów / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Polsko však na tuto výzvu nereagovalo a uvedlo, že náhlé zastavení těžby bude vést k ekologické katastrofě a bude mít těžké ekonomické následky.

Polská žádost ale byla zamítnutá a zemi byla vyměřena pokuta, která činí půl milionu eur za jeden den těžby. Česko při tom žádalo desetkrát vyšší pokutu.

Důl Turów / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ředitel společnosti PGE Wojciech Dabrowski tvrdí, že s pokutou nesouhlasí a těžit se bude dál. „Samozřejmě předpokládám, že důl i elektrárna budou nadále aktivní, protože zajišťují energetickou bezpečnost regionu,“ prohlásil šéf firmy, která důl vlastní.

Vláda Polska také zdůraznila, že těžba ukončena nebude.

Důl Turów / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Radost z rozhodnutí soudu má hejtman Liberecka Martin Půta, který věří, že se spor vyřeší. „Náš cíl zůstává stále stejný – ochránit oprávněné zájmy obyvatel Libereckého kraje,“ prohlásil hejtman. Spor může vyřešit mezivládní dohoda, o které se již jedná.

Psali jsme:„MasterChef je pro mě stoprocentně restart a já věřím, že je to správná cesta“: Do MasterChefa se Petr přihlásil poté, co přišel o syna

PSALI JSME: VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH NA ZMRAZENÍ PLATŮ POLITIKŮ: KAREL HAVLÍČEK PROZRADIL, KDY BY MOHLO DOJÍT K PROJEDNÁNÍ TOHOTO NÁVRHU VE SNĚMOVNĚ

PŘIPOMÍNÁME: KOALICE SPOLU VE SVÉM PROGRAMU UVEDLA, JAK CHCE ZMĚNIT DŮCHODOVÝ SYSTÉM V ČESKU: FIALA TVRDÍ, ŽE SE MUSÍ SCHVÁLIT REFORMA, KTERÁ UMOŽNÍ MLADÝM LIDEM MÍT DŮSTOJNOU PENZI

Share