Koalice SPOLU ve svém programu uvedla, jak chce změnit důchodový systém v Česku: Fiala tvrdí, že se musí schválit reforma, která umožní mladým lidem mít důstojnou penzi

Koalice SPOLU ve svém programu připravila změny i v důchodovém systému. Opoziční uskupení navrhuje upravit důchodový věk, zaručit minimální důchod a dát příspěvek rodičům. Ostatně by lidi také mohlo zajímat snížení doby pojištění potřebné pro získání důchodu na 25 let. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Trojice stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL chtějí výrazně zasáhnout po volbách do důchodové systému a prosadit vlastní reformu.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Mladí lidé by mimo jiné získali možnost přímo ze svých příjmů přispívat na důchody rodičů či prarodičů. „Každý dostane možnost platit 1 procentní bod svého důchodového pojištění přímo svým rodičům nebo prarodičům,“ píše se v programu trojkoalice.

SPOLU také plánuje zavést zaručený důchod, který se bude odvíjet od průměrné mzdy. Jak ale bude vysoký, v programu se neuvádí.

Markéta Adamová Pekarová, Petr Fiala a Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Nejsou podrobnosti ani o důchodovém věku, který koalice chce změnit. Nyní tento věk je zastropován na 65 letech.

Kromě toho ale koalice chce šetřit i na výdajích v rozpočtu. V plánech mají zrušení dotace na jízdné pro seniory, což by v rozpočtu ušetřilo kolem 6 miliard korun.

Marian Jurečka, Markéta Adamová Pekarová, Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předseda ODS Petr Fiala varuje, že se důchodová reforma musí schválit, protože jinak hrozí, že mladí lidé nebudou mít zaručený důstojný důchod v budoucnu. Prosazovat se proto bude soukromé spoření na důchod.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

SPOLU rovněž chce, aby si lidé vývoj svého důchodu mohli ověřit online. Potřebná doba pro získání penzi by se měla snížit na 25 let. Zvýší se také vdovské důchody.

Trojkoalice je ale připravená jednat a chce důchodovou reformu prosadit po diskuzích se všemi stranami.

PSALI JSME: „PRŮMĚRNÉ DŮCHODY BY MĚLY BÝT 20 TISÍC KČ “: PODLE JANY MALÁČOVÉ JE ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODŮ JEDNOU Z PRIORIT ČSSD

PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH NA ZMRAZENÍ PLATŮ POLITIKŮ: KAREL HAVLÍČEK PROZRADIL, KDY BY MOHLO DOJÍT K PROJEDNÁNÍ TOHOTO NÁVRHU VE SNĚMOVNĚ

Share